Pigface

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Członkowie Pigface w 1991 roku: Chris Connelly, Nivek Ogre, Martin Atkins

Pigfacesupergrupa grająca rock industrialny, założona w 1990 roku przez Martina Atkinsa i Williama Rieflina.

Grupa Pigface powstała w okresie trasy "The Mind Is A Terrible Thing To Taste" Ministry, podczas której powstał koncertowe album i film In Case You Didn't Feel Like Showing Up. Do wspólnego grania podczas tournée Al Jourgensen zaprosił Atkinsa, Niveka Ogre i Chrisa Connelly; Rieflin był w tym czasie stałym perkusistą Ministry. Atkins był zadowolony z dynamiki grania w zespole z dwoma perkusistami, jednak czuł, że potencjał grupy pozwala na granie czegoś odmiennego, sam nazywał ten projekt "cover bandem Ministry" ("a Ministry cover band"). Gdy tournée się skończyło, Atkins i Rieflin postanowili kontynuować współpracę i zaprosili wielu spośród zaangażowanych w trasie "The Mind Is A Terrible Thing To Taste" muzyków. Pigface powstała z zamysłem utrzymania "rotacyjnego" charakteru zespołu koncertujących razem, eksperymentujących muzyków, spośród których wielu rekrutowało się (zwłaszcza w początkach działalności Pigface) spośród nagrywających dla wytwórni Wax Trax!. Wśród nich był Trent Reznor, jeszcze nie tworzący wówczas jako Nine Inch Nails. Utwór "Suck", częściowo napisany i zaśpiewany przez Reznora, był swego rodzaju podziemnym przebojem, potem nagranym ponownie na minialbum Broken.

Rieflin ostatecznie opuścił Pigface, natomiast Atkins pozostał w składzie. Setki muzyków nagrywających i koncertujących z Pigface sprawiły, że każdy album i każdy utwór jest utrzymany w odmiennym stylu; praktyka ta spotkała się również z krytyczną oceną, jakoby pozbawiało to twórczość Pigface jakiejkolwiek ciągłości.

Koncerty Pigface są zazwyczaj bardzo dynamiczne, na scenie jednocześnie występuje zawsze około dziesięciu muzyków. Bisujący zespół często zaprasza na scenę osoby z publiczności.

Członkowie Pigface[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]