Pijawka rybia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pijawka rybia
Piscicola geometra[1]
(Linnaeus, 1761)
Pijawka rybia
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ pierścienice
Podtyp siodełkowce
Gromada pijawki
Rząd pijawki ryjkowe
Rodzina Piscicolidae
Rodzaj Piscicola
Gatunek pijawka rybia

Pijawka rybia (Piscicola geometra) – gatunek pijawki z rodziny Piscicolidae. Ma typowe dla przedstawicieli rodziny wąskie, cylindryczne ciało i wydatne przyssawki. Jest jednym z wielu występujących na świecie i ok. 10 w Polsce gatunków pijawek z rodzaju Piscicola, bardzo trudnych do odróżnienia od siebie. Wszystkie są zewnętrznymi pasożytami ryb, poszczególne gatunki specjalizują się w poszczególnych gatunkach ryb. Piscicola geometra występuje w zbiornikach słodkowodnych i w ciekach, przytwierdzona do roślin wodnych, skąd atakuje ryby, głównie karpiowate. Odżywia się krwią swoich żywicieli, a ponadto przenosi na nich pasożyty krwi.

Ciało tej pijawki ma długość od 20–60 mm, jest cienkie, wyposażone w dwie koliste przyssawki (tylna ma średnicę dwukrotnie większą[2]), dzięki którym porusza się charakterystycznymi "krokami". Zabarwienie zmienne, zwykle zielonkawe lub żółtawe, z czarnymi lub czerwonobrunatnymi plamkami pigmentowymi na grzbietowej stronie ciała[2]. Dwie pary oczu położone są na wierzchniej stronie części głowowej.

Gatunek kosmopolityczny, nie występuje tylko w Australii i Polinezji. W Polsce jest gatunkiem pospolitym[3] i jedyną krajową pijawką spotykaną w wodach Bałtyku[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piscicola geometra, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c Mały słownik zoologiczny. Bezkręgowce. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1984. ISBN 83-214-0428-6.
  3. Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. I. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2004. ISBN 83-88147-04-8.