Piktogram

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biuro Rzeczy Znalezionych – piktogram

Piktogram (łac. pictus – „narysowany” i gr. γράμμα grámma – „pismo”)[1] – przedstawienie pojęcia (opisywanego wyrazem bądź równoważnikiem zdania) za pomocą obrazka w oderwaniu od zapisu.

Piktogramami są np. hieroglify, znaki drogowe i ostrzegawcze, oznaczenia przeciwpożarowe. Formą piktogramu jest również ideogram.

Piktogram pełni ważną funkcję w komunikacji. Dzięki zastąpieniu słowa pisanego elementem graficznym zwiększono czytelność przekazu oraz ominięto barierę językową. Użycie piktogramów ułatwia też wspomaganie mowy osób upośledzonych i z trudnościami w porozumiewaniu się.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W pradziejach zaczęto stosować piktogramy początkowo jeszcze nie jako system pisma lecz do np. zapisów mnemotechnicznych. Znamy piktogramy m.in. z kultury amrańskiej (Egipt), z warstwy Uruk IVa (Sumer), elamickie (Suzjana) czy luwijskie. Za protopismo (pismo protosynajskie) uważa się symbole kultury Vinča.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Władysław Kopaliński: piktografia. W: Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych [on-line]. slownik-online.pl. [dostęp 2013-06-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-02)].