Pillnitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Drezna Pillnitz i Hosterwitz
dzielnica Drezna
Schloss Pillnitz Total 03.jpg
Wasserpalais (Pałac na wodzie) nad Łabą
Miasto Drezno
Status dzielnica
Zespół dzielnic Pillnitz i Hosterwitz z Niederpoyritz, Oberpoyritz i Söbrigen
Założono 1950
Powierzchnia 9,08 km²
Ludność (2004)
 • liczba ludności
 • gęstość

3 332
367 os./km²
Położenie na planie Drezna
Położenie na planie Drezna
Położenie na mapie Saksonii
Mapa lokalizacyjna Saksonii
Pillnitz i Hosterwitz
Pillnitz i Hosterwitz
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Pillnitz i Hosterwitz
Pillnitz i Hosterwitz
Ziemia 51°00′32″N 13°52′27″E/51,008889 13,874167

Pillnitz - obecnie jedna z dzielnic niemieckiego Drezna, położona we wschodniej części miasta nad Łabą. Można się tu dostać autobusem, statkiem rzecznym komunikacji miejskiej i Drezdeńskiej Białej Floty, pieszo bądź rowerem po nadrzecznym bulwarze. Atrakcją turystyczną Pillnitz jest pałac w stylu japońskim.

Pillnitz, pałac

Park wokół pałacu założono w 1539, podczas budowy kościoła. Budynki były później przebudowywane na styl barokowy i japoński, a pierwszy kościół zburzono. Następnie posiadłość otrzymała w darze hrabina Cosel, jedna z wielu kobiet Augusta Mocnego. Około 1724 część budynków odnowiono w stylu francuskim.

Kartusz ozdobny z wyobrażeniem Orderu Orła Białego w pałacu

Obecnie w parku znajduje się między innymi oranżeria oraz kilkusetletnie drzewo kameliowe. Jest tu także wiele cennych roślin, nie należy jednak mylić parku w Pillnitz z ogrodem botanicznym, który w Dreźnie mieści się gdzie indziej. W obiektach pałacowych urządzono obecnie muzea.

W 1791 Pillnitz zapisało się w historii Europy deklaracją z Pillnitz, w której Leopold II i Fryderyk Wilhelm II wezwali pozostałych europejskich władców do przywrócenia ładu w ogarniętej rewolucją Francji, co we Francji potraktowano jak wypowiedzenie wojny.

W latach 1920–1939 w jednym ze skrzydeł pałacu w Pillnitz działała pracownia tkacka Wandy Bibrowicz, wykonująca prace tkackie, m.in. gobeliny dla reprezentacyjnych obiektów, jak ratusze czy sale konferencyjne[1].

Pillnitz to tradycyjne miejsce wyrobu wina, w obrębie regionu winiarskiego Saksonia[2]. Było także jednym z miejsc najbardziej poszkodowanych podczas powodzi tysiąclecia w 2002.

Przypisy

  1. Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej - Wanda Bibrowicz
  2. Eckhard Supp: Niemcy. W: André Dominé: Wino. Wyd. 2. Ożarów Mazowiecki: Wydawnictwo Olesiejuk, 2009, s. 518. ISBN 978-83-7626-712-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]