Pilot śmigłowca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pilot śmigłowca
Scenariusz Witold Jarkowski
Rysunki Grzegorz Rosiński
Mirosław Kurzawa
Marek Szyszko
Bogusław Polch
Kraj wydania Polska
Język polski
Data pierwszego wydania 1975
Wydawca Sport i Turystyka
Tematyka przygodowa
Tomów 10

Pilot śmigłowca to polska seria komiksowa, ukazująca się w latach 1975-1982 nakładem wydawnictwa Sport i Turystyka. Jej scenarzystą był Witold Jarkowski, zaś rysownikami Grzegorz Rosiński (odcinki 1-5), Mirosław Kurzawa (6-8) i Marek Szyszko (9-10)[1]. Stopka redakcyjna w ostatnim numerze wymienia także Bogusława Polcha[1], nie precyzuje jednak jego pracy nad serią. W rzeczywistości Polch narysował jedynie okładkę do albumu „W walce z żywiołem”[2].

Treść[edytuj | edytuj kod]

Seria opisywała losy pilota myśliwskiego, porucznika Sławomira Karskiego, który ze względów zdrowotnych musi zrezygnować z pracy za sterami myśliwca na rzecz lotnictwa ratunkowego w śmigłowcu. Latając na śmigłowcach Mi-2 wraz z mechanikiem, plutonowym Kalińskim, bierze udział zarówno w działaniach wojskowych, jak manewry czy zimowe akcje saperskie, oraz cywilnych, jak pomoc powodzianom czy wsparcie działań w trakcie katastrofalnej zimy. W tle historii przewija się wątek romantyczny – związek por. Karskiego z dziennikarką Barbarą Tarnicką. Ostatecznie jego wybranką zostaje jednak Hanna, siostra Kalińskiego[3].

Treści propagandowe[edytuj | edytuj kod]

Scenariusz ma silny wydźwięk edukacyjno-propagandowy. Bohaterowie prezentują wzorcowe postawy (zamiłowanie do sportu, zdrowy tryb życia, wzorowa postawa obywatelska); zdarza się też, że wygłaszają sztucznie brzmiące formułki edukacyjne (np. plut. Kaliński na temat pożaru lasu).

Komiksowi towarzyszyły w każdym odcinku artykuły informacyjno-propagandowe, prezentujące śmigłowce i przemysł lotniczy, propagujące uprawianie judo, wskazujące niebezpieczeństwa uzależnienia od nikotyny itp. W każdym numerze pojawiał się także odcinek historii działań zbrojnych polskiego lotnictwa sformowanego w ZSRR.

Szerzej o propagandzie w komiksie „Pilot śmigłowca” w artykule Rafała Dmowskiego[4].

Albumy[edytuj | edytuj kod]

 1. Na ratunek (1975)
 2. Egzamin (1975)
 3. Zejście z trasy (1976)
 4. W śnieżnych zamieciach (1976)
 5. Dramatyczne chwile (1977)
 6. W walce z żywiołem (1978)
 7. Desant (1981)
 8. Niefortunny skok (1982)
 9. Cele dla myśliwców (1982)
 10. Kraksa (1982)

Wydania[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wydania pierwszych trzech numerów serii wydrukowane zostały w większym formacie niż pozostałe. Drugie wydanie miało format jednolity.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Stopka redakcyjna na III stronie okładki odcinka pt. „Kraksa”
 2. Bartek „godai” Biedrzycki: Rysownik śmigłowca. GniazdoŚwiatów.net, 2012-02-28. [dostęp 2012-02-28].
 3. Pilot śmigłowca – opis serii. Archiwum Wak.net.pl. [dostęp 2012-02-28].
 4. R. Dmowski, „Pilot śmigłowca” – czyli komiks w służbie propagandy Wojska Polskiego, [w:] Dzieje Wojsko Edukacja. Księga Jubileuszowa Profesora Henryka Hermanna w 70 rocznicę urodzin, praca zbiorowa pod redakcją Mirosławy Bednarzak-Libery i Janusza Gmitruka, Wyd. Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Instytut Historii Akademii Podlaskiej, Warszawa – Siedlca 2010, s. 669-684. https://repozytorium.uph.edu.pl/handle/11331/245