Pim Fortuyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pim Fortuyn (2002)

Wilhelmus Simon Petrus "Pim" Fortuijn (ur. 19 lutego 1948 w Velsen, zm. 6 maja 2002) – polityk holenderski, przewodniczący Listy Pima Fortuyna (LPF).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Fortuyn był profesorem socjologii na uniwersytecie w Groningen i uniwersytecie Erasmusa w Rotterdamie. We wcześniejszych latach był członkiem Partii Pracy w Groningen, potem starał się o członkostwo w holenderskiej partii komunistycznej CPN, ale nie został do niej przyjęty.

Pim Fortuyn był kontrowersyjnym politykiem, który zyskał popularność w części holenderskiego społeczeństwa na fali antyimigranckich nastrojów. W czasie wyborów parlamentarnych w 2002 roku został zastrzelony przez aktywistę na rzecz praw zwierząt Volkerta van der Graafa.

Kontrowersje wokół Fortuyna dotyczyły jego stanowiska[1] wobec islamu i imigrantów – Fortuyn zwalczał szczególnie jednego z prominentnych przywódców społeczności muzułmańskiej Khalila el-Moumni, który jawnie odmawiał asymilacji w społeczeństwie i według prawicowych polityków stanowił zagrożenie dla otwartości społeczeństwa holenderskiego.

Krytycy określali Fortuyna skrajnie prawicowym populistą, choć ten stanowczo odrzucał taką etykietkę i odcinał się od skrajnie prawicowych polityków znanych np. w Austrii. Sam określał się mianem nacjonalisty, ale na bazie kulturowej, a nie rasowej. Był gejem i fakt ten był znany publicznie[2].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]