Pinckney Benton Stewart Pinchback

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pinckney Benton Stewart Pinchback
P. B. S. Pinchback - Brady-Handy.jpg
Data i miejsce urodzenia 10 maja 1837
Macon
Data i miejsce śmierci 21 grudnia 1921
Waszyngton
Gubernator stanu Luizjana
Okres od 9 grudnia 1872
do 13 stycznia 1873
Poprzednik Henry Clay Warmoth
Następca William Pitt Kellogg

Pinckney Benton Stewart Pinchback (ur. 10 maja 1837 w Macon, zm. 21 grudnia 1921 w Waszyngtonie) – amerykański polityk, pierwszy Afroamerykanin, który został stanowym gubernatorem w USA.

Urodzony w Macon w Georgii był synem białego plantatora i jego byłej niewolnicy. Pobierał nauki w szkole w Cincinnati (Ohio). Po śmierci jego ojca, matka Pinchbacka również przeniosła się do Ohio.

W czasie wojny secesyjnej Pinchback udał się do Luizjany, gdzie był jedynym murzynem w kontrolowanej przez Unię Gwardii Narodowej. Po zakończeniu wojny został aktywnym członkiem Partii Republikańskiej i brał udział w stanowej konwencji ds. rekonstrukcji. W roku 1868 został wybrany w skład stanowego Senatu, gdzie pełnił urząd prezydenta pro tempore.

Po śmierci wicegubernatora Luizjany Oscara Dunna, Pinchback został pierwszym wybranym Afroamerykaninem na to stanowisko w ogóle.

Został gubernatorem stanu po usunięciu z urzędu swego poprzednika Henry’ego Claya Warmoutha. Urząd ten zajmował od 9 grudnia 1872 do 13 stycznia 1873.

Po zakończeniu swej krótkiej kadencji pełnił szerego różnych funkcji poblicznych. Przeniósł się do Waszyngtonu, a następnie na pewien czas do Nowego Jorku, gdzie został federalnym marshalem. Po powrocie do Waszyngtonu pracował jako prawnik. Zmarł tam w roku 1921.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]