Pindos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Góry Pindos
Smolikas
Jezioro Zagori i szczyt Gamila po prawej
Rzeka Wjosa
Wąwóz Wikos

Pindos – góry w południowo-wschodniej Europie na terenie Grecji i południowej Albanii, stanowiące oś południowej części Półwyspu Bałkańskiego. Długość ok. 200 km, szerokość do 50 km. Najwyższym szczytem jest Smolikas (2637 m n.p.m.). Jest to drugi co do wysokości masyw Grecji, ustępuje tylko masywowi Olimpu.

Góry Pindos stanowią część systemu górskiego ciągnącego się od Alp przez Góry Dynarskie, pasmo Szar Płanina, Korab, przez Pindos dalej na południe do pasm Parnas, Tajget i Aroania. Ten system górski ciągnie się dalej przez greckie wyspy: Kíthira (Κύθηρα), Andikíthira (Αντικύθηρα), Kreta (Κρήτη), Karpathos (Κάρπαθος), Rodos (Ρόδος) i wiele mniejszych aż do gór Taurus w Azji Mniejszej.

W latach 1941–1944 na terenie gór Pindos leżało Księstwo Pindosu.

Środowisko naturalne[edytuj | edytuj kod]

Na obszarze gór Pindos znajdują się zarówno bardzo wysokie szczyty górskie, jak i głębokie wąwozy jak np. Wikos. Duże różnice wysokości zaowocowały wykształceniem się dwóch stref roślinności:

  • strefa drzew iglastych, na czele między innymi z: jodłą grecką i sosną czarną. Występują na wyższych wysokościach, na górnych granicach występuje także jałowiec,
  • strefa mieszanych lasów liściastych zajmujących głównie doliny i wąwozy oraz niżej położone zbocza gór.

Znajdują się tu również kolonie lęgowe czapli, warzęchy oraz pelikana. W lasach występują wilki, szakale i niedźwiedzie.

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Lasy od wieków zagrożone były wycinką drzew i wylesianiem. Największym zagrożeniem jest rozwój ośrodków narciarskich i turystyki górskiej. Niestabilność gruntu na zboczach gór połączona z wycinaniem drzew i budową nowych dróg doprowadziła do niebezpiecznych osunięć zboczy. Wydobywanie boksytu oraz nadmierne wypasanie zwierząt zagrażają różnorodności roślinnej regionu.

Parki narodowe[edytuj | edytuj kod]

W greckiej części pasma stworzono dwa parki narodowe:

Szczyty[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]