Przejdź do zawartości

Pinezka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pinezki z główkami z tworzywa sztucznego
Pinezka z metalowym łebkiem

Pinezka, pineska[1] (pluskiewka) – krótki gwoździk lub szpilka (z ostrzem długości nieprzekraczającej 6, rzadziej 10 milimetrów) z dużą główką, metalową lub z tworzywa sztucznego, często płaską, umożliwiającą wciśnięcie pinezki w miękkie podłoże (np. z tektury, korka lub miękkiego drewna) bez użycia młotka, samymi palcami i – co często ważniejsze – również wyciągnięcie jej bez użycia żadnych narzędzi.

Pinezka w najprostszym wykonaniu, z krążka blachy

Najprostszym rodzajem pinezki jest wykonana z krążka blachy z ostrzem w kształcie litery V wyciętym z łebka i odgiętym pod kątem 90 stopni, jak na ilustracji z lewej strony. Jeśli główka pinezki wykonana jest z plastiku, to zazwyczaj do wyboru są wersje w różnych kolorach, jak na ilustracji z prawej strony u góry.

Używana najczęściej do przypinania kartek papieru z informacjami na tablicach ogłoszeń, do wpinania w widocznych miejscach (na drzwiach, futrynach itp.) wszelkiego rodzaju notatek itp.

Niektóre źródła podają, że pinezka została wynaleziona między 1902 a 1903 r. w miejscowości Lychen (powiat Uckermark) w Niemczech, a wynalazcą był zegarmistrz Johann Kirsten, który swój pomysł sprzedał za niewielkie pieniądze Otto Lindstedtowi, a ten uzyskał patent 8 stycznia 1904 r., w krótkim czasie zdobywając fortunę[potrzebny przypis]. W innych źródłach podawany jest rok 1900[2] i wynalazca Edwin Moore, jeszcze inne przesuwają ten wynalazek do Austrii i na rok 1888, przypisując go fabrykantowi Heinrichowi Sachsowi.

Szpilki do wkłuwania w mapy są bezpieczniejsze od typowych pinezek, bowiem kiedy upadną, nie ma możliwości, by zajęły pozycję ostrzem skierowanym pionowo do góry.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Obie formy pisowni są poprawne: pinezka to forma starsza, tradycyjna, natomiast pineska to forma nowsza, zgodna z wymową: PINESKA czy PINEZKA?. Narodowe Centrum Kultury. [dostęp 2023-01-13]. (pol.).
  2. History Of The Moore Push-Pin Company. push-pin.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-27)].; produkowane przez tę firmę pinezki były raczej odmianą szpilek do wkłuwania w mapy.