Pionierskaja (stacja metra w Petersburgu)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pionierskaja
Пионерская
Ilustracja
Peron stacji
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Petersburg

Data otwarcia

4 listopada 1982

Głębokość stacji

67 m

Linia Moskiewsko-Piotrogrodzka
Poprzednia stacja

Udielnaja

Następna stacja

Czornaja Rieczka

Położenie na mapie Petersburga
Mapa konturowa Petersburga, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Pionierskaja”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Pionierskaja”
Ziemia60°00′08,94″N 30°17′48,51″E/60,002483 30,296808
Portal Transport szynowy

Pionierskaja (ros. Пионе́рская) – piąta stacja linii Moskiewsko-Piotrogrodzkiej, znajdującego się w Petersburgu systemu metra.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Stacja Pionierskaja została oficjalnie udostępniona pasażerom 4 listopada 1982 roku i jest ona przykładem stacji metra wzniesionej w typie jednonawowym[1]. Autorami projektu architektonicznego obecnej postaci stacji są: A. S. Gieckin (А. С. Гецкин), W. G. Czechman (В. Г. Чехман), W. N. Szczerbin (В. Н. Щербин) i J. M. Piesockij (Ю. М. Песоцкий)[1]. Wejście do stacji umiejscowione zostało u zbiegu dwóch ważnych arterii komunikacyjnych w tej części Petersburga, prospektu Kołomiażskiego i prospektu Ispytatielej[1]. Według wstępnych planów miała ona nosić nazwę Bogatyrskij prospiekt (Богатырский проспект), od innej ważnej ulicy znajdującej się w pobliżu[2]. Ostatecznie by uczcić sześćdziesiątą rocznicę powstania Organizacji Pionierskiej imienia Włodzimierza Lenina nadano jej nazwę Pionierskaja[2]. W czasie jej budowy władze były zmuszone znacząco ograniczyć ruch transportowy w okolicy, co doprowadziło do utrudnień komunikacyjnych[2]. Tunele przy stacji przebiegają pod jednym z podziemnych kanałów, co prowadzi często do podtopień[3].

Przed wejściem do stacji znajduje się rzeźba przedstawiającą biegnących dwóch chłopców oraz dziewczynkę. Jeden z nich trzyma w ręku gołębia, a obok dzieci biegnie także źrebak[1]. Rzeźba ta ma symbolizować szczęśliwe dzieciństwo[1]. Wystrój i barwy stacji mają nawiązywać do jej patrona, organizacji pionierskiej[3]. Posadzki wykonane zostały z płyt ciemnego i połyskującego granitu[3]. Ściany torów wyłożone zostały ceramiką, w dolnych partiach o barwie czerwonej, w górnych o barwie białej[3]. Sklepienie jest półkoliste, o pomalowane na biało[4]. Na jednej ze ścian umieszczono dekoracyjne wyobrażenie słońca[4].

Pioniersakaja położona jest na głębokości 67 metrów[4]. Władze miasta planują zamknięcie stacji w celu przeprowadzenia niezbędnych napraw i rozwiązania problemu podtopień i wód gruntowych[3]. Z uwagi na swoje ważne położenie Pioniersakaja jest jedną ze stacji o najwyższym natężeniu ruchu pasażerskiego w petersburskim systemie metra[5]. Od 2005 roku, wraz z dalszą rozbudową metra, stacja została odciążona i ruch na niej obniżył się[5]. Pociągi kursują na Pionierskajej od godziny 5:46 do godziny 0:35 i w tym czasie jest ona dostępna dla pasażerów[1][6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f S-pb.in: Станция Метро Пионерская. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  2. a b c Metro.vpeterburge.ru: Станция "Пионерская". [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  3. a b c d e Karta-metro.ru: Станция метро Пионерская. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  4. a b c Subway2009.narod.ru: Станция "Пионерская". [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  5. a b Metrowalks.ru: Пионерская. [dostęp 2013-03-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-21)]. (ros.).
  6. Metromap.spb.ru: Режим работы станций петербургского метро. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).