Piorunów (województwo łódzkie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piorunów
Pałac w Piorunowie
Pałac w Piorunowie
Państwo  Polska
Województwo łódzkie
Powiat łaski
Gmina Wodzierady
Strefa numeracyjna (+48) 43
Kod pocztowy 98-105
Tablice rejestracyjne ELA
SIMC 0719263
Położenie na mapie gminy Wodzierady
Mapa lokalizacyjna gminy Wodzierady
Piorunów
Piorunów
Położenie na mapie powiatu łaskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu łaskiego
Piorunów
Piorunów
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Piorunów
Piorunów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Piorunów
Piorunów
Ziemia51°45′34″N 19°04′13″E/51,759444 19,070278

Piorunówwieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łaskim, w gminie Wodzierady.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie sieradzkim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza pisana wiadomość o istnieniu wsi pochodzi z 1390. Na cmentarzu w pobliskim Małyniu znajduje się płyta wykonana przez kamieniarza o nazwisku Greulich (?) na grób Leona Dorszyńskiego (zm. 1898) - właściciela Piorunowa. W okresie przed II wojną światową wieś należała do rodziny Niemyskich. Bywała tutaj często w odwiedzinach u właścicieli tego majątku Maria Dąbrowska. Leon Niemyski był fabrykantem, również wydawcą i współredaktorem pisma "Ogniwo" (1902-1905). Zaprzyjaźnił się wtedy ze Stanisławem Stempowskim - pisarzem, bibliotekarzem, wielkim mistrzem polskiej loży masońskiej, a zarazem wieloletnim towarzyszem życia Marii Dąbrowskiej. W latach dwudziestych Piorunów należał do Lucjana Niemyskiego - syna Leona; w 1925 wybudował on tu swoją posiadłość, dziś zwaną "pałac Piorunów". Z "Dzienników" M. Dąbrowskiej wynika, że do Piorunowa po raz pierwszy przyjechała 14 kwietnia 1927 r. W 1928 r. gościli tam (Dąbrowska z Stempowskim) od 21 do 27 grudnia. Pisarka pracowała wtedy nad powieścią "Noce i dnie". Postaciom powieści, Barbarze Niechcicowej i Lucjanowi Kociełłowi, nadała imiona właścicieli Piorunowa. Następny pobyt w Piorunowie wypadł pisarce w październiku 1933 r. Wtedy pisała IV tom powieści "Noce i dnie". Poczynione w Piorunowie obserwacje wykorzystała w powieści. Razem opracowała tu 7 rozdziałów tej powieści. Na terenie Piorunowa znajdują się liczne stawy hodowlane, znajdujące się obecnie w rękach różnych prywatnych właścicieli. Dawniej około 25 hektarów stawów należało do właścicieli majątku. Rosły na nich piękne grzybienie północne, o których pisarka również wspomniała w powieści, kiedy to Tolibowski zrywał je dla Barbary. Ostatni jej pobyt w Piorunowie przypadł w czerwcu 1939 r. W czasie wojny Niemyskich usunięto z Piorunowa, zamieszkali w Podkowie Leśnej i wspomagali pisarkę w potrzebach dnia codziennego. Spadkobiercy majątku w Piorunowie mieszkają do tej pory w Warszawie. Po wojnie dwór przez wiele lat był użytkowany przez PGR, w połowie lat siedemdziesiątych zorganizowano tu ośrodek kolonijny Komendy Wojewódzkiej MO w Sieradzu. W 1994 dwór zakupiła osoba prywatna. Potem stał się własnością banku, aż zakupił go obecny właściciel, który go pieczołowicie odrestaurował.

Pałac Piorunów oferuje miejsca hotelowe, urządzanie przyjęć itp. Zapewnia gościom atrakcje dwa baseny (kryty i otwarty), siłownię, gabinet odnowy biologicznej, korty tenisowe, boiska sportowe, saunę, staw. W sąsiedztwie pałacu w Piorunowie znajduje się również łowisko dla wędkarzy "Amur" umiejscowione na dwóch stawach przy zabytkowym młynie. Interesującym obiektem przyrodniczym w tym nadzwyczaj urokliwym zakątku, jest stuletnia wierzba o obwodzie pnia ok. 6 m. Przyjeżdżający tu m.in. z Łodzi, Łasku, Konstantynowa i okolic Piorunowa wędkarze, mogą tu złowić karpie, amury, liny, sumy, tołpygi i karasie. Ryby z tych stawów cechuje niepowtarzalny smak, dzięki czystej wodzie rzeki Pisi, płynącej przez Piorunów.

Rok 2010

Latem 2010 roku "Pałac Piorunów " stał się miejscem , w którym były kręcone sceny do filmu "Weekend" w reżyserii Cezarego Pazury.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]