Piosenka drwala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

"Piosenka drwala" (ang. "Lumberjack song") – utwór pochodzący z Latającego Cyrku Monty Pythona, odcinka dziewiątego. W montypythonowskich produkcjach telewizyjnych i filmowych skecz o człowieku, który chciał być drwalem pojawiał się kilkakrotnie i za każdym razem jego bohaterem był przedstawiciel innego zawodu: raz drwalem chciał być fryzjer, raz – pracownik sklepu zoologicznego, innym razem – synoptyk. Dalszy ciąg, jak i sama piosenka, były jednak wspólne.

Drwala gra Michael Palin, a towarzysząca mu u boku kobieta to pierwsza żona Johna Cleese'a Connie Booth, zaś w późniejszych wykonaniach scenicznych Carol Cleveland. W piosence śpiewa też chór stylizowany na Kanadyjską Policję Konną (The Fred Tomlinson Singers). Ostatnia zwrotka, którą wyśpiewuje drwal, mówi o jego orientacji seksualnej. Zaskoczony chór przerywa piosenkę i odchodzi z niesmakiem. Podczas występu w Hollywood Bowl w rolę drwala wcielił się Eric Idle, zaś towarzyszącą mu dziewczynę zagrała Carol Cleveland.

"Piosenka drwala" była najczęściej wykorzystywanym utworem muzycznym grupy Monty Python. Oprócz "Latającego Cyrku Monty Pythona", pojawia się z nieco zmienionymi słowami w pełnometrażowym filmie "A teraz coś z zupełnie innej beczki", a także wykonana została podczas występów grupy "Monty Python na żywo w Hollywood Bowl". Wersety "Piosenki drwala" śpiewane są także w musicalu Erica Idle'a "Spamalot".

Słowa piosenki z serialu różnią się nieznacznie od tekstu w późniejszych wykonaniach. Pierwotnie napisana piosenka zakończona była słowami "Chciałbym być dziewczynką, jak tatuś mój kochany!" ("I wish I'd been a girlie, just like my dear Papa!") i te słowa zawarte są w późniejszych wykonaniach (m.in. w "A teraz coś z zupełnie innej beczki" i "Monty Python na żywo w Hollywood Bowl"), jednak podczas prac nad serialem, piosenka została ocenzurowana przez BBC, zaś słowa kończące piosenkę zmienione na "Chciałbym być dziewczynką, jak mamuśka ma kochana!" ("I wish I'd been a girlie, just like my dear Mama!").

W "Monty Python's Fliegender Zirkus" pojawia się niemiecka wersja "Piosenki drwala" ("Holzfällerliederhosen") wykonana całkowicie w języku niemieckim przez Michaela Palina z towarzyszeniem chóru Austriackiej Straży Granicznej. Niemiecką wersję piosenki kończą słowa "Chciałbym być dziewczynką, jak mój wujek Walter!" ("Wär gern ein kleines Mädchen, so wie mein Onkel Walter!")

Michael Palin wykonał "Piosenkę drwala" także podczas koncertu poświęconego pamięci George'a Harrisona, który odbył się w Londynie 29 listopada 2002 roku w pierwszą rocznicę śmierci byłego Beatlesa ("Concert for George"). W towarzyszącym Palinowi chórze Kanadyjskiej Policji Konnej oprócz Terry'ego Jonesa, Terry'ego Gilliama i Erica Idle'a pojawia się także Tom Hanks.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]