Przejdź do zawartości

Piotr Łopuchin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piotr Łopuchin
Петр Васильевич Лопухин
Ilustracja
generał major generał major
Data i miejsce urodzenia

1753
Petersburg

Data śmierci

6 kwietnia 1827

Przebieg służby
Siły zbrojne

Gwardia Imperium Rosyjskiego

Późniejsza praca

Gubernator cywilny Moskwy
Minister sprawiedliwości

Odznaczenia
Order Świętej Anny II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza II klasy (Imperium Rosyjskie) Order św. Andrzeja (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza I klasy (Imperium Rosyjskie)

Piotr Wasiliewicz Łopuchin ros. Петр Васильевич Лопухин (ur. w 1753, zm. 6 kwietnia 1827) – generał-porucznik, premier i minister sprawiedliwości Komitetu Ministrów Imperium Rosyjskiego, od 1799 książę.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Był pochodzenia szlacheckiego. Początkową edukację pobierał w domu. W wieku 7 lat został skierowany na naukę do Preobrażeńskiego Pułku Gwardii Cesarskiej jako kadet. W 1765 został sierżantem, a w 1769 chorążym. W stopniu chorążego wszedł do służby zawodowej w tej jednostce. W 1777 awansował na sztabskapitana, a w 1777, w randze pułkownika, został skierowany do wykonywania zadań poza wojskiem. W 1779 otrzymał funkcję szefa policji Petersburga, organizując tam aparat porządkowy. Utworzył także struktury aparatu sprawiedliwości, na których czele miał stać oberpolicmajster. Policję Petersburga podzielił na 10 oddziałów. W ramach swojej działalności otworzył także szpital miejski i przytułek dla psychicznie chorych.

Za wzorowe wykonywanie zadań zatwierdzony przez carycę Katarzynę II w 1780 na stanowisku i mianowany brygadierem w 1781. W 1782 odznaczony Orderem św. Włodzimierza. Od 1783 był namiestnikiem w kancelarii celnej gubernatora Tweru. W tym samym roku został mianowany generałem-majorem i wyznaczony na gubernatora cywilnego Moskwy. Funkcję tę sprawował 10 lat. Za zasługi został odznaczony w 1785 Krzyżem Wielkim Orderu św. Włodzimierza 2. stopnia, w 1791 mianowany generałem-porucznikiem. W 1793 był wyznaczony na gubernatora Jarosławia i Wołogdy.

Po objęciu tronu rosyjskiego przez cara Pawła I został członkiem Senatu, a potem tajnym radcą. W 1796 wyróżniony orderem św. Aleksandra Newskiego. W sierpniu 1798 został prokuratorem generalnym i członkiem Rady Państwa. Przygotowywał dekrety o niestosowaniu kar cielesnych wobec osób powyżej 70 lat. Doprowadził do poddania kontroli w Geodezji Departament Geodezji Senatu przypadków wywłaszczania właścicieli z terenów publicznych. Doprowadził do rozszerzenia praw prokuratorów gubernialnych w zakresie nadzoru nad miejscowymi organami władzy. Wyróżniony orderami: św. Andrzeja Pierwszego, św. Anny, krzyżem wielkim z diamentami św. Jana Jerozolimskiego. Cieszył się nieograniczonym zaufaniem cara Pawła I. W 1799 nagrodzony portretem cara i został honorowym starostą z prawem dziedziczenia starostwa przez potomnych Korsunia (gubernia Kijowska, pow. bogusławski). Otrzymał też brylanty do Orderu św. Andrzeja Pierwszego i 19 stycznia 1799 tytuł księcia Imperium Rosyjskiego. Po tym podał się do dymisji, która jednak w lipcu 1799 została odrzucona.

Córka Anna była faworytą cara.

Wraz z wejściem na tron Aleksandra I w 1801 Łopuchin został powołany do Rady Państwa. W dzień koronowania cara został wyróżniony tabakierą z jego podobizną. W 1803 został ministrem sprawiedliwości i szefem komisji do spraw wydawania ustaw. W końcu 1806 nagrodzony orderem św. Włodzimierza I stopnia. W styczniu 1807, podczas gdy stał na czele Komitetu ds. zachowania bezpieczeństwa publicznego, badał przypadki zdrady stanu, rozpowszechniania „nieprawdziwych i szkodliwych plotek”, a także działalności tajnych stowarzyszeń. Od 1810 roku był przewodniczącym Departamentu Spraw Cywilnych i Religii Rady Państwa. W 1812 – przewodniczący Departamentu Prawa i innych służb. Od 1816 – Przewodniczący Rady Państwa i Komitetu Ministrów. W 1826 przewodniczący Oddziału Najwyższego Trybunału Karnego rozpatrującego sprawy dekabrystów.

Pochowany w swoim majątku w Porchowie, w guberni pskowskiej.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Wielka Encyklopedia narodu rosyjskiego.
  • Suchariew O. W. Kto był kim w Rosji od Piotra I Pawła I, Moskwa, 2005