Piotr Łukasiewicz (dyplomata)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Łukasiewicz
Data i miejsce urodzenia 9 lutego 1972
Sosnowiec
Ambasador RP W Afganistanie
Okres od 12 czerwca 2012
Poprzednik Maciej Lang
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi Gwiazda Iraku

Piotr Łukasiewicz (ur. 9 lutego 1972 w Sosnowcu) – pułkownik rezerwy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w latach 2012 - 2014 ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Afganistanie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1995 ukończył studia na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. Ponadto jest absolwentem kursu specjalistycznego w Waszyngtonie oraz studiów podyplomowych w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. W 2010 rozpoczął studia doktoranckie na Uniwersytecie Warszawskim.

W latach 1995–2006 zajmował się tematyką związaną z bezpieczeństwem państwa i zwalczaniem terroryzmu (na różnych stanowiskach służbowych). Przebywał na misjach stabilizacyjnych w Iraku. W 2006 pełnił funkcję zastępcy attaché wojskowego w Islamabadzie, a w styczniu 2007 został decyzją Ministra Obrony Narodowej nominowany na stanowisko attaché wojskowego w Afganistanie. W październiku 2009 Minister Obrony Narodowej powołał go na stanowisko Pełnomocnika MON ds. Afganistanu. Na tym stanowisku współtworzył m.in. polską strategię obecności wojskowej w Afganistanie.

31 stycznia 2012 zakończył służbę wojskową i przeszedł do rezerwy w stopniu pułkownika. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 czerwca 2012 został mianowany Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Islamskiej Republice Afganistanu[1]. Misję zakończył w dniu 31 grudnia 2014.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]