Piotr Beczała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piotr Beczała
Ilustracja
Piotr Beczała (jako Rodolfo) i Anna Netrebko (jako Mimì), Giacomo Puccini – Cyganeria, Festiwal w Salzburgu 2012.
Data i miejsce urodzenia 28 grudnia 1966
Czechowice-Dziedzice
Typ głosu tenor
Gatunki opera
Zawód solista operowy
Aktywność od 2004
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Strona internetowa

Piotr Beczała (ur. 28 grudnia 1966 w Czechowicach-Dziedzicach) – polski liryczny[1] tenor operowy.

Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie prof. Jana Ballarina. Po studiach wyjechał do austriackiego Linzu, gdzie na scenie Landestheater stawiał pierwsze kroki na profesjonalnej scenie operowej i gdzie szlifował swój wokalny warsztat. Od 1997 jest związany z Operą w Zurychu, gdzie mieszka.

Występował m.in. w Metropolitan Opera (debiut w operze Giuseppe Verdiego Rigoletto 19 grudnia 2006), Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, w Hamburgu, Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Monachium i mediolańskiej La Scali (m.in. jako Alfred Germont w operze La Traviata Verdiego na otwarcie sezonu 2013/2014).

Występował również na scenach Amsterdamu, Brukseli, Paryża, Wiednia, Genewy, Bolonii i Aten, jak również na festiwalach w Salzburgu, Grazu, Lucernie i Montpellier.

Piotr Beczała występuje w wielu rolach operowych, są to m.in.: Alfred Germont (La Traviata), Książę Mantui (Rigoletto), Rudolf (Cyganeria), Werter (Werther), Leński (Eugeniusz Oniegin), Vaudémont (Jolanta), Jenik (Sprzedana narzeczona), Pasterz (Król Roger), Tamino (Czarodziejski flet), Belmonte (Uprowadzenie z seraju), Don Ottavio (Don Giovanni), Orombello (Beatrice di Tenda), Włoski śpiewak (Kawaler srebrnej róży) i Camille de Rosillon (Wesoła wdówka).

Koncertował w wielu znamienitych salach koncertowych: Konzerthaus Berlin, Munich Philharmonic Hall, Herkulessaal w Monachium, Wiener Musikverein, Wiener Konzerthaus, Tonhalle Zürich, Concertgebouw w Amsterdamie, Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie oraz w Severance Hall w Cleveland.

Dyskografia[edytuj]

Występy w Polsce[edytuj]

Referencje[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]