Piotr Beczała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piotr Beczała
Ilustracja
Piotr Beczała (jako Rodolfo) i Anna Netrebko (jako Mimì), Giacomo Puccini – Cyganeria, Festiwal w Salzburgu 2012.
Data i miejsce urodzenia 28 grudnia 1966
Czechowice-Dziedzice
Typ głosu tenor
Gatunki opera
Zawód solista operowy
Aktywność od 2004
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Strona internetowa

Piotr Beczała (ur. 28 grudnia 1966 w Czechowicach-Dziedzicach) – polski liryczny[1] tenor operowy.

Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie prof. Jana Ballarina. Po studiach wyjechał do austriackiego Linzu, gdzie na scenie Landestheater stawiał pierwsze kroki na profesjonalnej scenie operowej i gdzie szlifował swój wokalny warsztat. Od 1997 jest związany z Operą w Zurychu, gdzie mieszka.

Występował m.in. w Metropolitan Opera (debiut w operze Giuseppe Verdiego Rigoletto 19 grudnia 2006), Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, w Hamburgu, Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Monachium i mediolańskiej La Scali (m.in. jako Alfred Germont w operze La Traviata Verdiego na otwarcie sezonu 2013/2014).

Występował również na scenach Amsterdamu, Brukseli, Paryża, Wiednia, Genewy, Bolonii i Aten, jak również na festiwalach w Salzburgu, Grazu, Lucernie i Montpellier.

Piotr Beczała występuje w wielu rolach operowych, są to m.in.: Alfred Germont (La Traviata), Książę Mantui (Rigoletto), Rudolf (Cyganeria), Werter (Werther), Leński (Eugeniusz Oniegin), Vaudémont (Jolanta), Jenik (Sprzedana narzeczona), Pasterz (Król Roger), Tamino (Czarodziejski flet), Belmonte (Uprowadzenie z seraju), Don Ottavio (Don Giovanni), Orombello (Beatrice di Tenda), Włoski śpiewak (Kawaler srebrnej róży) i Camille de Rosillon (Wesoła wdówka).

Koncertował w wielu znamienitych salach koncertowych: Konzerthaus Berlin, Munich Philharmonic Hall, Herkulessaal w Monachium, Wiener Musikverein, Wiener Konzerthaus, Tonhalle Zürich, Concertgebouw w Amsterdamie, Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie oraz w Severance Hall w Cleveland.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Występy w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Referencje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]