Piotr Bykowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Bykowski

Piotr Bykowski (ur. 10 września 1955 w Wągrowcu) – polski przedsiębiorca[1] z Poznania, twórca m.in. Invest-Banku oraz konsorcjum finansowego Auto-Kredyt. Był jednym z najbogatszych Polaków (75. miejsce w 2000 r. w rankingu Wprost).

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

W 1979 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Rolniczą w Poznaniu.

Kariera w biznesie[edytuj | edytuj kod]

W końcu lat 80. Bykowski założył Korporację Budowlaną Drewbud, która miała budować tanie domy, ale najpierw trzeba było kupić jej „akcje”. Nie dawały one jednak żadnych uprawnień właścicielskich, a stanowiły jedynie formę nieoprocentowanej przedpłaty[2]. Zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczone zostały na pożyczki dla założycieli Invest-Banku[2], który w 1999 został sprzedany Grupie Polsat.

W 1992 r. Bykowski kupił Bank Staropolski, który ogłosił upadłość w 2000 r.[2]

Areszt i proces[edytuj | edytuj kod]

Bykowski jest głównym oskarżonym w toczącym się w Poznaniu procesie o doprowadzenie do upadłości Banku Staropolskiego, w którym poszkodowanych zostało 40 tysięcy klientów placówki na łączną kwotę około 150 milionów złotych. Udało mu się to dzięki nieprzejrzystości prowadzonych firm. Zakładał je, jedna po drugiej, przelewając pieniądze, tak by biegli rewidenci nie potrafili się zorientować w rzeczywistym stanie spółek”[2]. Został aresztowany 9 grudnia 2005[2].

Polityka[edytuj | edytuj kod]

W latach 1993–1996 był doradcą ds. bankowych Prezesa Rady Ministrów Waldemara Pawlaka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]