Piotr Cywiński (dziennikarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Ten artykuł dotyczy polskiego dziennikarza. Zobacz też: inne osoby o tym nazwisku.
Piotr Andrzej Cywiński

Piotr Andrzej Cywiński (ur. 25 sierpnia 1951[1] w Kamieniu Pomorskim) – polski dziennikarz akredytowany w Niemczech[2][3], publicysta, komentator polityczny, felietonista i pisarz.

Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, studiował na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 1974–1987 pracował w TVP Szczecin i „Kurierze Szczecińskim”, specjalizując się w tematyce oświaty, szkolnictwa wyższego i kultury. Publikował m.in. recenzje filmowe, współpracował z Festiwalem Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA – jako współrealizator, recenzent, juror. Jednocześnie zamieszczał artykuły w tygodnikach „Panorama”, „Perspektywy”, „Morze i Ziemia”.

W 1988 uzyskał akredytację parlamentarno-rządową w Bonn i Brukseli. Współpracował jako publicysta, reportażysta i stały komentator m.in. z „Nowym Dziennikiem”, pismem „Kontinent” (wydawanym w RFN przez Stowarzyszenie Obrony Praw Człowieka w Europie Wschodniej), „Tygodnikiem Solidarność”, „Jednością”, niemieckim tygodnikiem „Focus[4], oraz magazynem „Spiegel TV”.

W latach 1989–2011[5] był publicystą tygodnika „Wprost[6]. Specjalizuje się w problematyce międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polsko-niemieckich[7]. Relacjonował znaczące wydarzenia z najnowszej historii Niemiec: obalenie Muru Berlińskiego oraz zawarcie traktatów z Polską o potwierdzeniu granic i dobrym sąsiedztwie. Jest autorem ekskluzywnych wywiadów m.in. z ostatnim sekretarzem SED i przewodniczącym Rady Państwa NRD Egonem Krenzem, z kanclerzami RFN Helmutem Schmidtem, Helmutem Kohlem, Gerhardem Schröderem[8], z prezydentami Niemiec Richardem von Weizsäckerem[9], Romanem Herzogiem i Johannesem Rauem[10], z szefami rządów krajów UE, przewodniczącymi Komisji UE i sekretarzami generalnymi NATO w Brukseli. Organizował wizytę w Warszawie pastora Joachima Gaucka, pierwszego szefa Federalnego Urzędu do Spraw Dokumentacji Służb Bezpieczeństwa Państwa byłej NRD. Był moderatorem polsko-niemieckiego okrągłego stołu z udziałem polityków i przedstawicieli mniejszości narodowej.

Prócz „Wprost” pisał m.in. dla „Newsweeka”, „Przekroju”, „Warsaw Voice[11], „Gazety Wyborczej[12], „Rzeczpospolitej[13][14], „Życia Warszawy[15], jest stałym felietonistą w „Głosie-Dzienniku Pomorza” i w dwujęzycznym tygodniku „Schlesisches Wochenblatt”. Publikuje także w opiniotwórczych czasopismach zagranicznych. Współpracował z Polskim Radiem i telewizją (magazyn informacyjny „Panorama” i TVP Info).

W latach 2011-2012 był komentatorem „Uważam Rze”. Po odwołaniu z funkcji redaktora naczelnego Pawła Lisickiego, odszedł wraz z zespołem. Obecnie pisze dla tygodnika „W Sieci” oraz portalu WPolityce.pl.

Opublikował dwie książki: Sezon na Europę (2003, z Rogerem Boyesem) ISBN 83-07-02933-3 oraz Koniec Europy (2004) ISBN 83-7391-642-3, zbiory reportaży z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii, Słowenii i Włoch, oraz ze wschodniego pogranicza UE (z Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Rumunii, Mołdawii, Bułgarii i Turcji). Był korespondentem wojennym m.in. z Bałkanów i Ruandy.

Wchodził w skład Rady Politycznej Partii Demokratycznej – demokraci.pl, z której wystąpił na znak protestu przeciw zwrotowi tej partii na lewo.

Jest żonaty (żona Dorota i syn Miłosz są prawnikami).

Przypisy

 1. Piotr Cywiński na stronie presseurop.eu
 2. Dziennikarze polscy akredytowani w Niemczech
 3. Nachrichtenagenturen / Korrespondenten (Polen)
 4. „Mit der Geschichte nichts am Hut“ w Focusie
 5. Polskie media o Niemczech – raport
 6. Autorzy – Piotr Cywiński na stronie tygodnika Wprost
 7. artykuł „Direkt-znaczy-wprost” we Wprost – przekrojowo omawiający tematykę artykułów Cywińskiego
 8. wywiad z Gerhardem Schröderem
 9. wywiad z Richardem von Weizsäckerem
 10. wywiad z Johannesem Rauem
 11. artykuł „A new deal?” w The Warsaw Voice
 12. Piotr Cywiński w archiwum Gazety Wyborczej
 13. artykuł „Jeszcze Steinbach nie zginęła” w Rzeczpospolitej
 14. artykuł „Euro nie jest lekiem na całe zło” w Rzeczpospolitej
 15. artykuł „Spóźnione lądowanie” w Życiu Warszawy