Piotr Grochmalski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piotr Grochmalski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

22 czerwca 1957
Zielona Góra

Zawód, zajęcie

dziennikarz, korespondent wojenny, politolog, wykładowca

Piotr Grochmalski (ur. 22 czerwca 1957 w Zielonej Górze) – polski dziennikarz, korespondent wojenny, politolog, wykładowca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia dziennikarskie w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1998 uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych UAM stopień doktora na podstawie rozprawy Transformacja systemowa w Czeczenii a kryzys ustrojowy Federacji Rosyjskiej. Na podstawie pracy Kazachstan. Studium politologiczne uzyskał stopień doktora habilitowanego.

Jako dziennikarz pracował w dwutygodniku „Nadodrze” i tygodniku „Wprost”. W pierwszej połowie lat 90. pełnił funkcję redaktora naczelnego tygodnika „Poznaniak”[1]. Współpracował również z „Rzeczpospolitą”, „Głosem Wielkopolski” i Radiem Merkury. Był korespondentem wojennym w Afganistanie, Armenii i Czeczenii. Zasiadał we władzach Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W kolejnych latach zaangażował się w działalność naukową. Był adiunktem w Instytucie Politologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie.

Obecnie pracuje w Katedrze Europeistyki na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i w Instytucie Studiów Strategicznych na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Zajmuje się teorią polityki i komunikacji społecznej oraz geopolityką. Jest autorem opracowań poświęconych Rosji, krajom Kaukazu i Azji Centralnej.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Czeczenia. Rys prawdziwy, Wrocław 1999
  • Kazachstan. Studium politologiczne, Toruń 2006
  • Klęska demokracji? Obszar byłego ZSRR, Toruń 2010 (red.)

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • 1996 – Nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za Tryptyk o wojnie w Czeczenii („Rzeczpospolita”)[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zmiany w Poznaniaku, „Gazeta Wyborcza” Poznań, 5 grudnia 1995, s. 1
  2. Nagrody SDP – 1996. sdp.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-11)]., sdp.pl

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]