Piotr Iwicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piotr Iwicki
Piotr Iwicki.jpg
Data i miejsce urodzenia 31 stycznia 1965
Bydgoszcz
Wójt gminy Raszyn
Okres od 2002
do 2006
Przynależność polityczna bezpartyjny

Piotr Iwicki (ur. 31 stycznia 1965 w Bydgoszczy) – polski muzyk-perkusista, pianista, kompozytor, producent nagrań, dziennikarz, samorządowiec, wójt gminy Raszyn w latach 2002–2006. Od lutego 2016 dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia[1].

Życiorys[edytuj]

Wykształcenie[edytuj]

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, ukończył studia podyplomowe: w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH.

Działalność samorządowa[edytuj]

W wyborach bezpośrednich wybrany na wójta gminy Raszyn na kadencję 2002–2006 z listy PiS. W latach 2005–2012 członek PiS oraz pełnomocnik na gminę Raszyn. Od 2008 do 2012 sekretarz koła PiS na powiat pruszkowski. Startował w wyborach na wójta na kadencję 2006–2010, przegrywając w drugiej turze, wybrany na tę kadencję na radnego gminy. W 2010 wybrany na radnego powiatu pruszkowskiego z najlepszym wynikiem wśród kandydatów PiS.

Działalność muzyczna[edytuj]

Jako muzyk występował w USA, Libanie, Omanie, Japonii i całej Europie; wielokrotnie nominowany do nagrody Fryderyka, z różnymi zespołami i orkiestrami zdobył ten laur; m.in. laureat 1995 (musical Metro), 1999 (muzyka poważna).

Koncertował z orkiestrami: Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Kameralna, Sinfonia Varsovia, Penderecki Festival Orchestra, Warsaw Camerata oraz z kompozytorami i dyrygentami: Krzysztof Penderecki, Marc Minkowski, Simon Standage, Witold Lutosławski i Ruben Silva.

Od 1987 roku pierwszy perkusista Warszawskiej Opery Kameralnej. Jako perkusista bądź specjalista od syntezatorów grał z takimi gwiazdami jak: Chris Botti, Marcus Miller, Kenny G, The Alfred Hause Tango Orchestra, Michael Bolton, John Abercrombie, Gil Goldstein, Chris White, Hugh Burnes, Hiram Bullock, Bob Stewart, Milo Kurtis’s Drum Freaks, Tomasz Stańko, Edyta Bartosiewicz, Anita Lipnicka, Edyta Górniak. Występował na festiwalach na całym świecie oraz w w wielu salach koncertowych od Japonii do Stanów Zjednoczonych w tym m.in.: Orchard Hall (Tokio), Beethoven Halle (Bonn), Salle Pleyel oraz Cité de la Musique (Paryż), NHK Hall (Nagoja), The Royal Albert Hall w Londynie czy Sala Kongresowa w Warszawie.

Jest założycielem i członkiem Loud Jazz Band oraz liderem Virtual J@zz Reality. Jego dyskografia obejmuje ponad 50 albumów z muzyką klasyczną, jazzem, popem, rockiem i world music. Ma na koncie liczne nagrania archiwalne dla Polskiego Radia i Telewizji.

Działalność dziennikarska[edytuj]

Dziennikarz kulturalny, recenzent płyt (Gazeta Wyborcza, gazeta.pl, magazyn kultury katolickiej RuaH), Jazz Forum, Polityka, Gazeta Polska Codziennie. Autor www.jazzgazeta.pl niezależnego internetowego serwisu muzycznego. Redaktor Polskiego Radia (Radio dla Ciebie, Radio „Bis", Program III, współpracuje z radiową Jedynką i Radiem w Nowym Jorku). Komentator TVP, Polsatu, TVN i TVP Kultura. Przez blisko trzy lata był dyrektorem programowym jednej z komercyjnych warszawskich stacji radiowych – Jazz Radio.

Działalność kulturalna[edytuj]

Organizator festiwali zarówno w Polsce jak i za granicą (Il Nuovo Jazz Polacco – Rzym, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie). Członek Rady Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie, od 26 maja 2012 przewodniczący tej Rady. Ekspert ds. kultury miasta stołecznego Warszawy. Członek Zarządu Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych – SAWP.

Członek Rady Nagrody Fryderyk – kategoria Jazz[2]. Odznaczony orderem "Zasłużony dla kultury polskiej", oraz "Zasłużony dla Miasta Stołecznego Warszawy". W 2014 roku nagrodzony (wraz z polsko/norweskim Loud Jazz Band) Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W lutym 2016 powołany został na stanowisko szefa Agencji Muzycznej Polskiego Radia[3]. Od 1 stycznia 2017 po wprowadzeniu do struktury Agencji Muzycznej Polskiego Radia, dyrektor Polskiej Orkiestry Radiowej [4]

W 2017 roku zasiada w jury konkursu O!Polskie Przeboje (razem z Paweł Sztompke) oraz Międzynarodowego Konkursu Piosenki Eurowizji (przewodniczący jury).[5]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]