Piotr Jegliński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piotr Jegliński
Ilustracja
Piotr Jegliński (2016 r.)
Data i miejsce urodzenia 26 października 1951
Warszawa
Zawód publicysta, wydawca
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

Piotr Antoni Jegliński (ur. 26 października 1951 w Warszawie[1]) – publicysta, działacz opozycji demokratycznej w PRL. Współpracownik Janusza Bazydło i Janusza Krupskiego.

Życiorys[edytuj]

W latach 1970-1974 studiował na KUL w Lublinie. W 1974 wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie w 1978[2] założył wydawnictwo Editions Spotkania, które drukowało książki zakazane w tym czasie w PRL.

Współtworzył również siatkę kurierską, która przemycała zakazane publikacje. Jednym z sukcesów stworzonej przez niego siatki było przemycenie do Polski w 1976 powielacza spirytusowego. Miał zostać zlikwidowany w ramach nieudanej akcji MSW o kryptonimie „Reszka”, która jednak skończyła się kompromitacją polskich służb[3]. Naczelna Prokuratura Wojskowa postawiła mu wtedy również zarzut szpiegostwa, który został wycofany dopiero w 2000[4]. Wydarzenia te przedstawia spektakl telewizyjny "Operacja Reszka". Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce Jegliński brał udział w akcji balonowej[5], wysłania balonów z ulotkami z Bornholmu 5 marca 1982. Obecnie zajmuje się działalnością wydawniczą.

W 1982 został odznaczony przez władze RP na uchodźstwie Złotym Krzyżem Zasługi[6]. 31 sierpnia 2013 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Piotra Jeglińskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce[7][8].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]