Piotr Krajewski (kurator sztuki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne osoby nazywające się Piotr Krajewski.

Piotr Krajewski (ur. w 1956 we Wrocławiu) – polski kurator i autor tekstów zajmujący się sztuką współczesną i problematyką nowych mediów. Współzałożyciel Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO i jego dyrektor artystyczny od pierwszej edycji w roku 1989, główny kurator Centrum Sztuki WRO.

Zrealizował liczne wystawy w Polsce i za granicą, m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, ZKM – Zentrum für Kunst und Medientechnologie w Karlsruhe, Akademie der Künste w Berlinie, Kunsthalle w Wiedniu, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Kunsthall Aarhus w Danii. Jest autorem artykułów publikowanych w Polsce, Niemczech, USA i Japonii oraz redaktorem książek i publikacji multimedialnych. Współpracując z Telewizją Polską w latach 1992–2004 zrealizował wspólnie z Violettą Krajewską ponad 150 programów artystycznych i filmów, a także pionierskie transmisje na żywo performansów i działań intermedialnych. Należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Artystycznej AICA, Polskiego Towarzystwa Estetycznego i Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego.

Jest absolwentem Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. W roku 1994 wprowadził przedmiot Sztuka Nowych Mediów do programu studiów w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2007 r. wykłada w Katedrze Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, obecnie wykłada także na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie był inicjatorem powstania Katedry Mediacji Sztuki. Wykłada gościnnie w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii, uczestniczy w międzynarodowych konferencjach poświęconych problemom sztuki, strategiom kuratorskim i współczesnej kreatywności kulturowej. Jest wiceprzewodniczącym Rady Muzeum Narodowego we Wrocławiu, oraz Rady Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. Był członkiem Rady Muzeum Sztuki Współczesnej – MOCAK, w Krakowie (w latach 2015–2019), członkiem Rady Projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2005–2007), oraz przewodniczącym Zespołu Programowego Projektu Muzeum Współczesne Wrocław (2007–2008). Jest autorem terminu WRO (1989), który z czasem został podjęty przez nowe inicjatywy kulturalne Wrocławia, a także autorem nazwy Muzeum Współczesne (2006), nadanej nowemu muzeum we Wrocławiu.

W 1988 roku Piotr Krajewski wraz z Violettą Kutlubasis-Krajewską oraz Zbigniewem Kupiszem utworzyli formację OPEN Studio/WRO, a już w 1989 roku odbyło się zorganizowane przez ten zespół pierwsze Biennale Sztuki Mediów WRO[1].

Wystawy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michał Krawczak: Piotr Krajewski. culture.pl, 2016-03-23. [dostęp 2020-12-13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]