Piotr Kuźniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piotr Kuźniak
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 15 kwietnia 1948
Poznań
Zawód wokalista, gitarzysta, kompozytor, od 1993 jest członkiem zespołu Trubadurzy
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Piotr Kuźniak (ur. 15 kwietnia 1948 w Poznaniu) – wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista. Członek i solista Poznańskich Słowików. W 1993 roku po reaktywacji Trubadurów zastąpił Krzysztofa Krawczyka. Sporą popularność przyniosły mu interpretacje piosenek Czesława Niemena. Razem ze swoją żoną Iwoną mają dwójkę dzieci (Adrianna (obecne nazwisko Fryc), Tomasz) oraz dwójkę wnuków (Damian, Oskar - wszystkie od strony córki). Od 2012 również członek zespołu „Poznakowski Band”.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W wieku 4 lat rozpoczął naukę gry na akordeonie. Jako kilkuletni chłopiec był już solistą orkiestry akordeonistów Woźniewicza, z którą nagrywał dla Programu II Polskiego Radia.

W 1956 roku wziął udział w egzaminie do Poznańskich Słowików. Piotr Kuźniak zastąpił Wojtka Kędziorę, znanego później jako Wojciech Korda. Po pół roku został solistą. W chórze śpiewał do wiosny 1963 roku. Brał m.in. udział w nagraniu płyty „Poznańskie Słowiki Śpiewają”, z utworami Mozarta, Chopina i Paderewskiego. Z chórem koncertował m.in. w Bułgarii, Rumunii oraz we Francji.W szkole podstawowej założył duet ze swoją siostrą, grającą na marakasach. Za namową gitarzysty, Leszka Patalasa, utworzyli trio.

W 1962 roku wystartowali w kategorii duetów i tercetów na Szczecińskim Festiwalu Młodych Talentów w którym zajęli pierwsze miejsce przed duetem Klenczon- Wargin i duetem sióstr Teorlachidu-Teodozjadu. Tam też poznał Czesława Wydrzyckiego (Niemena), który startował w kategorii solistów i znalazł się w złotej dziesiątce. W duecie ze swoją siostrą występował w programach Telewizji Poznań. Można ich było zobaczyć i usłyszeć w programach „Klub Pijących Tran” i „Spotkania z Kajtusiem”, oraz na imprezach dziecięcych organizowanych przez Estradę Poznańską.

W 1962 roku rozpoczął naukę w Technikum Łączności w Poznaniu. W tym samym roku założył zespół „ Szafiry”, do którego dwa lata później dołączyła Anna Szmetrling ( Jantar.). Później występował z zespołem „Bardowie”, oraz podczas Festiwalu Muzyki Nastolatków we Wrocławiu w 1967r. z wrocławskim zespołem „Nastolatki” (później „Homo Homini”), zajmując drugie miejsce po zespole „Skaldowie”. Po maturze w 1968r. rozpoczął naukę w Studium Nauczycielskim, wydział Wychowanie Muzyczne. W tym samym czasie założył zespół „Manufaktura czterech Dyrektorów” z którym zajął pierwsze miejsce na Festiwalu Muzyki Underground. Za namową Anny Szmeterling (Jantar) przystąpił do zespołu „Waganci”, z którym nagrał jedyną płytę tego zespołu z przebojem „Co ja w tobie widziałam”. Po rozpadzie zespołu wyjechał na dwa lata do Finlandii.

W 1974 roku, Aleksander Maliszewski zaangażował go do zespołu akompaniującego Urszuli Sipińskiej, w którym grał pół roku razem z Jackiem Nowakiem (dziś kontrabasistą orkiestry symfonicznej w Trondheim), Januszem Piątkowskim (pianista, kompozytor i właściciel studia), perkusistą Markiem Surdykiem, Aleksandrem Maliszewskim na puzonie oraz Adamem Bardabuszem na trąbce. Z Alibabkami oraz Tadeuszem Woźniakiem i Andrzejem Dąbrowskim odbyli trasę koncertową po ZSRR. Po trasie koncertowej utworzył z Andrzejem Dąbrowskim pierwszy męski duet w Polsce, nagrywając wiele piosenek dla polskiego radia. „A ty się bracie nie denerwuj”, to jedna z piosenek śpiewanych w duecie, która znalazła się na płycie „Polska Gola”.

W 1975r. wyjechał na kontrakt Agencji Artystycznej „Pagart” do Finlandii, gdzie grał do 1980r.

Od 1980r. Grał w Norwegii z zespołem „Happy Band”, a później z różnymi zespołami polskimi jak i zagranicznymi (fińską piosenkarką Marion i włoskim piosenkarzem Robertino Roletti. W wolnych chwilach wracając do kraju współpracował, z Ryszardem Poznakowskim nagrywając piosenki. Z jedną z nich znalazł się na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, zdobywając trzecie miejsce („Słowa na wiatr” 1988r.)

W 1992r. nagrywa piosenki na potrzeby Teatru Syrena do musicalu „Ostry Makijaż” Ryszarda Poznakowskiego. W tym samym roku nagrywa piosenki na płytę „Nie umiem zmieniać przyjaciół”, tego samego kompozytora.

W 1993 roku został członkiem zespołu Trubadurzy, w którym zastąpił Krzysztofa Krawczyka. W 1986r. nagrywa solowa płytę „Słowik Poznański śpiewa Kolędy”.

W 1997r. grając koncerty w Australii, na prośbę Polonii australijskiej nagrywa płytę „Piotr Kuźniak, One Man Orchestra śpiewa i gra polskie i zagraniczne przeboje we własnych aranżacjach”.

W 1998 nagrał wraz z zespołem „Trubadurzy” płytę „Zagrajmy rock and rolla jeszcze raz”. Latem tego roku ukazała się jeszcze jedna płyta zespołu „Znamy się tylko z widzenia - Złote przeboje”, która zyskała status Złotej Płyty.

W 2005 roku odbył po Polsce trasę koncertową promującą płytę z nowymi interpretacjami piosenek swojego długoletniego znakomitego kolegi Czesława Niemena.

W 2005 roku wraz z Marianem Lichtmanem, Sławomirem Kowalewskim i Jackiem Malanowskim zaangażował się w kampanię wyborczą Samoobrony, co spowodowało, że z zespołu odszedł Ryszard Poznakowski[1].

W 2007 zaangażował się w akcję na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych i nagrał z tej racji piosenkę z teledyskiem „Jednomandatowo wybierzemy posły”[2].

W 2010 wraz z zespołem wystąpił w teledysku „Bez Ciebie tak mi źle”.

Od 2012 występuje również w zespole Ryszarda Poznakowskiego „Poznakowski Band”.

Wybrana dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Poznańskie Słowiki[edytuj | edytuj kod]

Poznańskie Słowiki Śpiewają[edytuj | edytuj kod]

Waganci[edytuj | edytuj kod]

 1. Co ja w tobie widziałam
 2. Dziś w twoich oczach
 3. Co mogę jeszcze mieć
 4. Razem z tobą
Występ Trubadurów (2005)

Trubadurzy[edytuj | edytuj kod]

Znamy się tylko z widzenia (Muza), 1994[edytuj | edytuj kod]

 1. Znamy się tylko z widzenia
 2. Krajobrazy
 3. Kasia
 4. Cóż wiemy o miłości
 5. Ej, Sobótka, Sobótka
 6. Przyjedź mamo na przysięgę
 7. Byłaś Tu
 8. Dziewczyna i pejzaż
 9. Kochana
 10. Tajemnica pamiętnika
 11. Kim jesteś
 12. Nie przynoś mi kwiatów dziewczyno
 13. Słoneczniki kwiaty
 14. Uśmiechajcie się dziewczęta
 15. Będziesz Ty
 16. Krajobrazy zimy
 17. Po co ja za Tobą biegam
 18. Przedwieczorna godzina

Zagrajmy rock & rolla jeszcze raz, 1994[edytuj | edytuj kod]

 1. Zagrajmy rock & rolla jeszcze raz
 2. Zanucę ci sen
 3. Zaryzykuję
 4. Nie umiem mówić o miłości
 5. Jak cię kochać
 6. Gra w jedną kartę
 7. Życie jest cudem
 8. Pozostań ze mną do zachodu słońca
 9. Pali słonko-buty piją
 10. Nagłe bicie serca
 11. Przyjaciel nie wróg
 12. Ta sama rzeka
 13. Małolata-nam to lata
 14. Czekaj na mnie jutro
 15. Jeszcze wiele dróg

The Best - Cóż wiemy o miłości (Agencja Artystyczna MTJ), 2006[edytuj | edytuj kod]

 1. Znamy się tylko z widzenia
 2. Krajobrazy
 3. Kasia
 4. Cóż wiemy o miłości
 5. Ej sobótka, sobótka
 6. Przyjedź mamo na przysięgę
 7. Byłaś tu
 8. Dziewczyna i pejzaż
 9. Kochana
 10. Tajemnica pamiętnika
 11. Kim jesteś
 12. Nie przynoś mi kwiatów dziewczyno
 13. Słoneczniki kwiaty
 14. Uśmiechajcie się dziewczyny
 15. Będziesz ty
 16. Krajobrazy zimy
 17. Po co ja za tobą biegam
 18. Przedwieczorna godzina

Polskę trzeba zLepperować - teledysk[edytuj | edytuj kod]

Kariera solowa - Płyty[edytuj | edytuj kod]

Słowik poznański śpiewa Kolędy (ALDRI 1986r.)[edytuj | edytuj kod]

 1. Cicha noc
 2. Bóg się rodzi
 3. Anioł pasterzom mówił
 4. Mizerna cicha
 5. Dzisiaj w Betlejem
 6. Do szopy, hej pasterze
 7. Bracia patrzcie jeno
 8. Pójdźmy wszyscy do stajenki
 9. Lulajże, Jezuniu
 10. Gdy się Chrystus rodzi
 11. Gdy śliczna Panna
 12. W żłobie leży
 13. Przybieżeli do Betlejem
 14. Jezus malusieńki
 15. Mędrcy świata, Monarchowie
 16. Wśród nocnej ciszy
 17. Kolędo nasza leć

Piotr Kuźniak „One Man Orchestra” gra i śpiewa polskie i zagraniczne przeboje, (Jim Wowa Gatsby, Sydney, 1997r.)[edytuj | edytuj kod]

 1. Spoko
 2. Gra w jedną kartę
 3. Beata z Albatrosa
 4. Nie płacz kiedy odjadę
 5. Matury dzień
 6. Ja wiem
 7. Więcej wiary
 8. Dziwny jest ten świat
 9. Kim jesteś
 10. Gdzie się podziały tamte prywatki
 11. Mały biały domek
 12. Preria
 13. O Marianno
 14. Upływa szybko życie
 15. Ave Maria no Morro

Piotr Kuźniak w hołdzie Czesławowi Niemenowi śpiewa i gra złote przeboje (płyta w aranżacjach P.K.) Wydana i nagrana przez Piotra Kuźniaka, 2005r.[edytuj | edytuj kod]

 1. Czy mnie jeszcze pamiętasz
 2. Czas jak rzeka
 3. Sen o Warszawie
 4. Pod Papugami
 5. Hej dziewczyno hej
 6. Płonąca stodoła
 7. Zabawa w ciuciubabkę
 8. Domek bez adresu
 9. Stoję w oknie
 10. Wspomnienie
 11. Kałakolczyk
 12. Włóczęga
 13. Obok nas
 14. Nim przyjdzie wiosna
 15. Jednego serca
 16. Dziwny jest ten świat

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W 2004 wraz z pozostałymi członkami zespołu Trubadurzy został odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Złotym Krzyżem Zasługi[3].

18 kwietnia 2011 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, podczas jubileuszowego koncertu Trubadurów, otrzymał z rąk wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]