Piotr Kupczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piotr Kupczak (ur. 25 listopada 1975 w Tarnogrodzie) – polski poeta, przedstawiciel personalizmu. Popularyzator historii regionu biłgorajskiego.

Pochodzi z Różańca na Zamojszczyźnie. Tworzy od 1989. Jego wiersze ukazywały się m.in. w Kwartalniku Tarnogrodzkim, z którym współpracuje od 2002 i w Aspektach. W latach 19952003 odbył studia na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Następnie, na tejże uczelni podjął studia doktoranckie w Katedrze Historii Dogmatów. W latach 20042008 działał w zarządzie Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego. Współpracował także z parczewskim zespołem Dedli Swim, tworzącym muzykę do jego wierszy oraz z teatrem Enigmatic z Lublina.

Dorobek literacki[edytuj | edytuj kod]

W swojej twórczości Piotr Kupczak najczęściej porusza tematykę filozoficznego rozumienia Boga, świata i ludzkiego życia. Charakterystyczne dla stylu poety jest również podejmowanie subtelnych, zawoalowanych motywów erotycznych, najczęściej w odniesieniu do zagadnień relacyjności osób oraz nowa estetyka i dysonanse obecne we współczesnej kulturze. Nawiązuje do nurtu poezji lingwistycznej i personalizmu chrześcijańskiego. Piotr Kupczak podejmuje działania na rzecz upowszechniania historii rodzinnej wsi oraz upamiętniania miejsc i wydarzeń z nią związanych. Jest autorem monografii parafii Różaniec[1].

Twórczość poetycka[edytuj | edytuj kod]

Publikacje historyczne[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Jest laureatem poetyckiego konkursu dla lubelskich studentów Kulminacja uczuć (2003). Został również uhonorowany przez biłgorajskie środowisko literackie nagrodą "Łabędzie Pióro 2007".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]