Piotr Mickiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piotr Mickiewicz
Data urodzenia

1966

profesor nauk humanistycznych
Specjalność: historia najnowsza, stosunki międzynarodowe
Alma Mater

Uniwersytet Gdański

Doktorat

29 kwietnia 1998

Habilitacja

15 listopada 2004
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Profesura

27 marca 2014

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Akademia Marynarki Wojennej
Uniwersytet Gdański
Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu

Odznaczenia
Brązowy Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej Srebrny Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”

Piotr Mickiewicz (ur. 1966) – polski politolog, nauczyciel akademicki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1992 ukończył studia z zakresu politologii na Uniwersytecie Gdańskim. W 1998 obronił doktorat, w 2004 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. W kwietniu 2014 z rąk Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora nauk społecznych[1]. Specjalizuje się w zakresie stosunków międzynarodowych, ze szczególnym uwzglednieniem problematyki wykorzystania potencjału militarnego w polityce państw oraz form aktywności graczy międzynarodowych na akwenach morskich[potrzebny przypis].

Jest przewodniczaym Rady Dyscypliny Nauk o Polityce i Administracji UG i kierwnikiem Zakłądu Polityk publicznych i adminisracji Instytucie Politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. W przeszłości był także wykładowcą w Akademii Marynarki Wojennej (Instytut Dowódczo-Sztabowy, a następnie Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich) oraz dyrektorem Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Był wiceprezesem ds. naukowych Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego (kadencja 2020-2023). Przewodniczł Okręgowemu Komitetowi Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Był pomysłodawcą , założycieliem i redaktorem naczelnym periodyku „Rocznik Bezpieczeństwa Międzynarodowego”[potrzebny przypis].

Odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” (2023)[2][3].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Wolne Miasto Gdańsk w koncepcjach wojskowych i polityce II Rzeczypospolitej, Toruń 1999.
  • Strategiczne znaczenie Morza Bałtyckiego, Toruń 2003.
  • Polska-NATO. Polityczne i wojskowe aspekty integracji, Toruń 2005.
  • Polska wobec zagrożenia terroryzmem morskim (współautor), Warszawa 2005.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]