Piotr Mochnaczewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piotr Mochnaczewski
Data i miejsce urodzenia 28 października 1965
Szczecin
Poseł I kadencji Sejmu
Okres od 25 listopada 1991
do 31 maja 1993
Przynależność polityczna Sojusz Lewicy Demokratycznej

Piotr Mochnaczewski (ur. 28 października 1965 w Szczecinie) – polski ekonomista, nauczyciel akademicki, poseł na Sejm I kadencji.

Życiorys[edytuj]

W 1989 ukończył studia na w Instytucie Nauk Politycznych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. W 1998 uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na Uniwersytecie w Białymstoku w oparciu o pracę zatytułowaną Funkcjonowanie regionów przygranicznych w Polsce – założenia a realizacja.

W latach 1991–1993 sprawował mandat posła I kadencji, wybranego z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu wyborczym Szczecin. W 1992 nazwisko Piotra Mochnaczewskiego znalazło się na tzw. liście Macierewicza jako rzekomego tajnego współpracownika służb specjalnych PRL[1]. W kolejnych wyborach nie ubiegał się o reelekcję. Pracował później w administracji rządowej w tym w Departamencie Współpracy Transgranicznej w Urzędzie Rady Ministrów (jako doradca ministra spraw wewnętrznych i administracji). Począwszy od czasów rządu Leszka Millera do 2006 zajmował stanowisko dyrektora Departamentu Integracji Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji[1].

Był wykładowcą m.in. Wyższej Szkoły Zarządzania w Szczecinie i Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi. Do 2011 pełnił funkcję rektora Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie. Później objął funkcję rektora Małopolskiej Wyższej Szkoły im. Józefa Dietla w Krakowie.

Jest autorem publikacji naukowych, m.in. Instrumenty gospodarki rynkowej w rolnictwie (2005) i Rozwój rynku turystycznego w regionie przygranicznym (2004) oraz redaktorem pracy zbiorowej Polityka migracyjna w poszukiwaniu nowych standardów ochrony i pomocy (2007). Zasiadał w zarządzie Europejskiego Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii.

Jest mężem Magdaleny Ogórek[1].

Przypisy

  1. a b c Piotr Mochnaczewski, mąż Magdaleny Ogórek. Kim jest?. mowimyjak.pl, 2015-01-15. [dostęp 2015-01-18].

Bibliografia[edytuj]