Piotr Mucharski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Mucharski
Data urodzenia 29 czerwca 1959
Rodzaj działalności dziennikarz, publicysta
Redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego
Okres urzędowania od marca 2011
Poprzednik Adam Boniecki MIC

Piotr Mucharski (ur. 29 czerwca 1959) – polski dziennikarz i publicysta, od marca 2011 redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego.

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Tygodnik Powszechny[edytuj | edytuj kod]

W Tygodniku Powszechnym pracuje od 1988 roku. Przez wiele lat był zastępcą naczelnego pisma u boku ks. Adam Bonieckiego MIC. Kiedy w grudniu 2010 ogłoszona została decyzja prowincjała zgromadzenia marianów, nakazująca Bonieckiemu przejście na emeryturę z zamieszkaniem w domu zakonnym w Warszawie, Mucharski został wybrany na jego następcę. Formalnie objął stanowisko w marcu 2011 roku.

Inaczej niż większość redaktorów naczelnych czasopism opiniotwórczych, nie zdecydował się na pisanie artykułów wstępnych do kolejnych numerów Tygodnika - jest to wciąż domeną ks. Bonieckiego, obecnie tytułowanego redaktorem seniorem. Mucharski łączy stanowisko naczelnego "TP" z funkcją kierownika działu kulturalnego.

Telewizja i książki[edytuj | edytuj kod]

Mucharski przez wiele lat współpracował także z Telewizją Polską, gdzie wspólnie z Katarzyną Janowską prowadził cykle wywiadów Rozmowy na koniec wieku, Rozmowy na nowy wiek i Rozmowy na czasie. Znaczna część tych rozmów ukazała się również w formie książkowej. Innym wspólnym projektem Mucharskiego i Janowskiej była książka Innego końca świata nie będzie, będąca wywiadem-rzeką z Barbarą Skargą. Współpracował także z Kamilem Durczokiem, czego owocem były dwie książki: Wygrać życie, opowiadająca o walce Durczoka z chorobą nowotworową, oraz Krótki kurs IV RP, stanowiącą zbiór wywiadów z politykami, socjologami i politologami.

Równolegle do pracy dziennikarskiej, Mucharski zajmował przez wiele lat stanowisko dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie, organizowanego m.in. przez Fundację Tygodnika Powszechnego.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Jest laureatem Wiktora w kategorii najlepszy program telewizyjny, a także Nagrody im. Dariusza Fikusa. Obie nagrody otrzymał wspólnie z Katarzyną Janowską w 2001 roku, za programy realizowane przez nich dla TVP.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]