Piotr Natanek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Natanek
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 11 grudnia 1960
Maków Podhalański
Wyznanie katolickie
Kościół łaciński
Inkardynacja Archidiecezja krakowska
Prezbiterat 19 maja 1985
Strona internetowa

Piotr Natanek (ur. 11 grudnia[1] 1960 w Makowie Podhalańskim) – suspendowany[2] prezbiter rzymskokatolicki archidiecezji krakowskiej, kaznodzieja i rekolekcjonista. Doktor nauk teologicznych (specjalność: teologia historyczna) i doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii[3]. Nauczyciel akademicki, były wykładowca Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z miejscowości Grzechynia. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej przyjął 19 maja 1985 święcenia kapłańskie[4]. Od 1986 roku związał się naukowo z Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie, na której uzyskał stopień doktora, a następnie objął funkcję adiunkta w Katedrze Historii Kościoła XIX i XX wieku na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego tej uczelni. Jest autorem kilkunastu książek, rozpraw naukowych i ponad 100 artykułów. Był wikarym i duszpasterzem w parafii św. Antoniego z Padwy w Krakowie. Założył ośrodek rekolekcyjny Pustelnia Niepokalanów, w którym młodzi ludzie pod opieką kapłana i animatorów spędzają czas na modlitwie, katechezie, pracy i rekreacji. Przy domu rekolekcyjnym cały rok funkcjonuje grupa modlitewna i Bractwo Dusz Czyśćcowych.

Przy pomocy fundacji Społecznego Ruchu Zapotrzebowania Wiary z siedzibą w Norwegii, którego filią stała się Pustelnia Niepokalanów w Grzechyni, uruchomił internetową telewizję ChristusVincit-TV, w której oprócz transmisji nabożeństw z pustelni nadawane są nagrania z wygłoszonych przez niego rekolekcji i katechez. Nagrał wraz z chórem młodzieżowym dwie autorskie płyty[potrzebny przypis].

Jest jednym z głównych propagatorów i opiekunów ruchu dążącego do Intronizacji Chrystusa na "Króla Polski".

W lutym 2010 opublikował[5]List Otwarty do Biskupów Polskich, Prezydenta Rzeczpospolitej i Premiera Rządu Rzeczpospolitej”, w którym prosił i wzywał do uroczystego uznania Jezusa za Króla Polski, nawrócenia się i uznania nadrzędności „Prawa Bożego” nad prawem publicznym.

Główne punkty nauczania ks. Natanka[6][edytuj | edytuj kod]

 • Przyjęcie Jezusa Chrystusa jako osobistego Pana i Króla przez wierzących
 • Wspólna intronizacja przez władze duchowne i świeckie Jezusa Chrystusa na duchowego Króla Polski
 • Przywrócenie tabernakulum do centralnego miejsca w budynku kościelnym
 • Przywrócenie zwyczaju przyjmowania Jezusa Eucharystycznego w pozycji klęczącej (niektórzy kapłani odmawiają takiej formy)
 • Piętnowanie grzesznego zachowania
 • Piętnowanie współpracy osób duchownych z wolnomularstwem
 • Upowszechnienie nabożeństw o uzdrowienie i uwolnienie
 • Wezwanie do modlitwy i postu o chlebie i wodzie
 • Zachęcanie do całonocnych adoracji Jezusa Eucharystycznego
 • Akcentowanie roli prywatnych objawień w życiu Kościoła (np: Don Ottavio Micheliniego, Marii Valtorty, św. Faustyny Kowalskiej, bł. Anny Katarzyny Emmerich, Agnieszki Jezierskiej)
 • Ustanowienie nowych świąt kościelnych – Boga Ojca, Dwojga Serc Jezusa i Maryi
 • Przywrócenie uchylonych świąt Kościelnych – Krwi Jezusa i innych
 • Ewangelizacja przez telewizję internetową oraz przez rozdawanie medalików podczas pielgrzymek (m.in. do Paryża, Ziemi Świętej, Brukseli, Berlina. Pielgrzymki organizowane są pod hasłem "Odbijamy Europę")

Błędy teologiczne[edytuj | edytuj kod]

W związku z dużą ilością skarg, jakie wpływały do Krakowskiej Kurii Metropolitalnej, kardynał Stanisław Dziwisz powołał 3 lipca 2009 komisję teologiczną, której zadaniem było dokonanie oceny teologicznej treści publicznie głoszonych przez ks. Piotra Natanka. Komisja ta wyraziła się negatywnie o działaniu duszpasterza i stwierdziła liczne błędy teologiczne[7] w głoszonym przez niego nauczaniu. W związku z taką opinią i na podstawie wizytacji kanonicznej w Pustelni Niepokalanów, metropolita krakowski ograniczył mu możliwości działania duszpasterskiego, nakazując między innymi zamknięcie działalności duszpasterskiej prowadzonej w Pustelni Niepokalanów w Grzechyni oraz zabronił publicznych wystąpień oraz rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie nowych i archiwalnych wystąpień duszpasterza[8].

Wiosną 2011 stał się znany za sprawą zamieszczonego w internecie jednego z jego kazań na temat okultyzmu i opętania przez szatana[9][10][11]. Nagranie stało się przebojem wśród internautów – w serwisie YouTube w połowie czerwca 2011 miało ponad 0,5 miliona odsłon[11]. Pod koniec kwietnia 2015 było to już prawie 2,5 miliona odsłon[12].

Pomimo wielu zakazów i krytycznych wypowiedzi hierarchów kościelnych na jego temat, nadal prowadził swoją działalność duszpasterską[13], m.in. krytykując komisje teologiczne. 23 maja 2011 r. arcybiskup krakowski z biskupami pomocniczymi wydali „Oświadczenie w sprawie działalności ks. Piotra Natanka”, w którym kolejny raz skrytykowano jego działalność oraz przestrzeżono wiernych przed jego poglądami. Biskupi stwierdzili, że włączanie się w działania ks. Natanka „może prowadzić do rozbicia kościelnej jedności, a nawet do oderwania się od wspólnoty wierzących”[14].

Nałożenie kary suspensy[edytuj | edytuj kod]

20 lipca 2011 metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, nałożył na ks. Natanka karę suspensy, która zawiesza go w sprawowaniu funkcji kapłańskich i władzy rządzenia. Suspensa jest wynikiem nieposłuszeństwa ks. Natanka wobec swojego biskupa – kardynała Dziwisza, m.in. uporczywego niestosowania się do upomnień, niewywiązania się ze złożonych deklaracji, a także głoszenia poglądów niezgodnych z nauką Kościoła[15].

Mimo kary suspensy ks. Natanek sprawuje liturgię[16], publicznie wypowiedział posłuszeństwo kard. Dziwiszowi[17]. Porównał się do ekskomunikowanego arcybiskupa Marcela Lefebvre’a i wyświęconych przez niego biskupów (z których ekskomunikę zdjął papież Benedykt XVI, jednak nadal pozostają w karze suspensy), a swoje nieposłuszeństwo względem kard. Dziwisza uzasadnił m.in. przekonaniem o jego kontaktach z masonerią[18]. Sakrament Eucharystii sprawowany przez suspendowanego ks. Natanka jest ważny ex opere operato, chociaż sprawowany jest niegodziwie. Nie są natomiast ważne udzielane podczas spowiedzi rozgrzeszenia oraz małżeństwa (z wyjątkiem bezpośredniego zagrożenia życia). Do ważności tych sakramentów konieczna jest jurysdykcja właściwego biskupa[19].

26 sierpnia 2011 solidarność z kard. Dziwiszem w podejmowanych przez niego krokach dyscyplinarnych wobec ks. Natanka wyraziła obradująca na Jasnej Górze Rada Biskupów Diecezjalnych Episkopatu Polski[20].

16 stycznia 2012 Rada Stała Episkopatu Polski po raz kolejny przestrzegła katolików przed gromadzeniem się wokół suspendowanego księdza i popieraniem głoszonych przez niego idei[21].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ks. Natanek: Człowiek, który ma telefon do boga. se.pl. [dostęp 8 sierpnia 2011].
 2. Ks. Natanek .
 3. Piotr Natanek w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
 4. Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. Absolwenci 1979 – 2005 – Gdy biskupem krakowskim był kard. Franciszek Macharski. wsd.diecezja.krakow.pl. [dostęp 11 maja 2010].
 5. List Otwarty do Biskupów Polskich, Prezydenta Rzeczpospolitej i Premiera Rządu Rzeczpospolitej. www.piotrnatanek.pl. [dostęp 13 lutego 2010].
 6. LIST OTWARTY DO KAPŁANÓW KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO KS. NATANKA. [dostęp 2012-05-22].
 7. Spolszczony obraz okrutnego króla – O błędach teologicznych w kazaniach ks. Piotra Natanka. kosciol.wiara.pl. [dostęp 22 czerwca 2011].
 8. Komunikat Kurii Metropolitalnej w Krakowie w sprawie działalności ks. dr. hab. Piotra Natanka. diecezja.pl, 2 marca 2010. [dostęp 11 maja 2010].
 9. Ksiądz Natanek rzucił klątwę na TVN 24: „Niech przekleństwo Boga zstąpi na Was”. Newsweek, 2011-06-01. [dostęp 2011-06-02].
 10. Ksiądz Piotr Natanek: Od naukowca do demiurga. Newsweek, 2011-06-01. [dostęp 2011-06-02].
 11. a b Juliusz Ćwieluch: Rycerze Jezusa Chrystusa budują mu królestwo na ziemi Zryw ostatniej szansy. Polityka, 2011-06-18. s. 2. [dostęp 2011-08-29].
 12. Szokujące kazanie księdza Piotra Natanka cz.1 – YouTube, wersja strony z 27 kwietnia 2015 zarchiwizowana w bazie Internet Archive
 13. Kazania dr hab. ks. Piotra Natanka. [dostęp 2010-10-06].
 14. Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie w sprawie działalności ks. Piotra Natanka (pol.). diecezja.pl, 2011-05-23. [dostęp 2011-05-27].
 15. Stanisław kard. Dziwisz Arcybiskup Metropolita Krakowski: Komunikat Metropolity Krakowskiego w sprawie kary suspensy wobec ks. Piotra Natanka. Kraków, dnia 20 lipca 2011 r.. [dostęp 2011-07-24].
 16. Adam Szary: Natankowe królestwo (pol.). W: Gazeta Wyborcza [on-line]. 2011-09-04. [dostęp 2011-09-05].
 17. Msza ks. Natanka: masoni i telefon z nieba.
 18. Ks. Natanek wybiera nieposłuszeństwo.
 19. ks. Tomasz Jaklewicz: Ksiądz buntownik. gosc.pl.
 20. Biskupi jednym głosem ws. ks. Natanka.
 21. Oświadczenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ks. Piotra Natanka i jego zwolenników (pol.). W: Konferencja Episkopatu Polski [on-line]. 2011-01-16. [dostęp 2012-01-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]