Piotr Nawrot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piotr Nawrot
Ilustracja
Państwo działania

Polska, Boliwia

Data i miejsce urodzenia

2 czerwca 1955
Poznań

profesor nauk teologicznych
Specjalność: historia muzyki liturgicznej, misjologia
Alma Mater

Katolicki Uniwersytet Ameryki w Waszyngtonie

Wydział

Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP Krzyż Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania)

Piotr Nawrot (ur. 2 czerwca 1955 w Poznaniu) – polski misjonarz (werbista) i muzykolog, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalista w zakresie misjologii oraz historii muzyki liturgicznej, zwłaszcza baroku boliwijskiego[1][2]. Jest też profesorem chorału gregoriańskiego i klasy organów w Konserwatorum Muzycznym w La Paz w Boliwii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest szóstym z dziewięciorga dzieci Józefy (krawcowa) i Wincentego Nawrotów (murarz), wychował się na poznańskim Franowie. W dzieciństwie śpiewał w Poznańskim Chórze Chłopięcym Jerzego Kurczewskiego i uczył się gry na klarnecie. W 1974 zdał egzamin dojrzałości w Państwowym Liceum Muzycznym im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. W 1974 wstąpił do Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie i tam nauczył się gry na organach. Po święceniach w 1981 wyjechał na misje do Paragwaju, gdzie zaczął badać historię misji i misyjnej muzyki liturgicznej. W 1985 wyjechał do USA, na Katolicki Uniwersytet Ameryki w Waszyngtonie, aby studiować historię muzyki sakralnej. W 1991 rozpoczął pionierskie badania Indian unikalnych manuskryptów muzyki liturgicznej z okresu baroku, powierzonych mu przez Indian Chiquitos (z misji jezuickich w Chiquitos) i Moxos. Manuskrypty te stały się tematem jego pracy doktorskiej, obronionej w 1993. Łącznie zgromadził kilkanaście tysięcy manuskryptów z XVI, XVII i XVIII w., które są archiwizowane i rekonstruowane[3]. Był pracownikiem naukowym w departamencie muzykologii w Ministerstwie Kultury w Boliwii, dyrektorem Archiwum Misyjnego Indian Moxo w San Ignacio de Moxos i Archiwum Misyjnego Indian Guarayo w Urubichá oraz konsultantem Archiwum Muzycznego Indian Chiquito w Concepción, Archiwum Franciszkańskiego w Tarixa i Szkół Muzycznych w Amazonii Boliwijskiej (Misje Chiquitos i Moxos)[4]. Jest też dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Renesansu i Baroku Amerykańskiego „Misiones de Chiquitos” w Santa Cruz oraz profesorem chorału gregoriańskiego i klasy organów Konserwatorium Muzycznym w La Paz.

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. reż. Anna Kochnowicz: Film "Ks. prof. Piotr Nawrot". Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, styczeń 2015. [dostęp 2017-06-13].
  2. a b c UNIWERSYTECKIE WYKŁADY NA ZAMKU „Śmiertelne skutki błędów w muzyce”. [dostęp 2017-06-13].
  3. a b c Anna Kot. Niewiarygodne odkrycie poznaniaka w Boliwii – misjonarz prof. Piotr Nawrot o muzyce i życiu Indian. „Głos Wielkopolski”, 25 grudnia 2012, aktualizacja 21 kwietnia 2013. 
  4. a b ks. prof. dr hab. Piotr Nawrot SVD. teologia.amu.edu.pl. [dostęp 2021-04-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]