Piotr Ostrowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Ostrowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

6 sierpnia 1964
Słupsk

Zawód, zajęcie

dziennikarz radiowy i telewizyjny

Piotr Jakub Ostrowski (ur. 6 sierpnia 1964 w Słupsku) – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, prezes zarządu i redaktor naczelny Polskiego Radia Koszalin, były dyrektor TVP3 Gdańsk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uczęszczał do Liceum Ojców Pijarów w Krakowie, maturę zdał w I LO w Słupsku. Od 1986 r. studiował politologię w Poznaniu, następnie wyemigrował do Niemiec, gdzie w latach 1988-1990 studiował język niemiecki w Kolleg Otto Benecke Stiftung w Bonn. W latach 1990-1995, dzięki stypendium rządu Niemiec, studiował zarządzanie (Betriebswirtschaftslehre) na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu w Siegen. Po powrocie do kraju jako drugi fakultet ukończył geografię na Akademii Pomorskiej w Słupsku, a następnie rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie jest doktorantem na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest także wykładowcą dziennikarstwa w Instytucie Neofilologii i Komunikacji Społecznej Politechniki Koszalińskiej.

Laureat ogólnopolskiej olimpiady dziennikarskiej Indeks za Debiut (1986). Dziennikarz Głosu Pomorza, Gryfa i Zbliżeń.

Praca zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Od początku 1996 r. zatrudniony w TVP jako: reporter, wydawca, kierownik redakcji TVP, m.in. w Szczecinie, Koszalinie, Słupsku i Gdańsku. Autor reportaży telewizyjnych dla TVP Polonia i TVP 3, autor cyklicznych audycji, korespondent redakcji informacyjnych TVP. Od 2006 r. kierownik Panoramy Gdańskiej, a następnie w latach 2009-2010 dyrektor Oddziału TVP w Gdańsku.[1] Od 2010 r. (trzecia kadencja) prezes zarządu i redaktor naczelny Polskiego Radia Koszalin.[2]

Autor i współautor ponad 30 przewodników Wydawnictwa Pascal, dla którego odbył m.in. kilkumiesięczną podróż po Skandynawii. Za przewodnik po Bornholmie otrzymał nagrodę Duńskiej Izby Turystyki (2001). Ma też na swym koncie autorskie przewodniki, m.in. Południowa Skandynawia, czy Pojezierze Kaszubskie.

Współautor scenariusza serialu TVP Ratownicy (Serial obyczajowy, 13 odc., Polska 2010 Reż.: Marcin Wrona Scen.: Wojciech Saramonowicz, Hanna Węsierska, Marcin Pieszczyk, Piotr Ostrowski)

Praca społeczna[edytuj | edytuj kod]

Od ponad 20 lat członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Współautor takich projektów promocyjnych jak: „Księstwo Łeba” czy „Letnia stolica Polski”. Założyciel i były wiceprezes Stowarzyszenia Użyteczności Publicznej Aktywne Pomorze, które promuje produkty regionalne, działa na rzecz ekologii i ratuje zabytki, m.in. stare tramwaje, młyny wiatrowe, architekturę szachulcową. W latach 90. przygotował dwie znaczące wystawy fotograficzne pt. „Miasto bez Serca”, które zainicjowały rewitalizację starówek pomorskich miast zburzonych w czasie wojny. Autor projektu zmiany nazw ulic: dzięki niemu powstała m.in. w Słupsku ul. Tramwajowa (uchwałą RM z 2003 r.). Fundator (wraz z innymi osobami) Fundacji Instytut Baltikum, która jest m.in. wydawcą Gazety Kaszubskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Ostrowski ze Słupska został dyrektorem TVP Gdańsk - gp24.pl, www.gp24.pl [dostęp 2017-11-19] (pol.).
  2. Piotr Ostrowski ze Słupska prezesem Radia Koszalin - gp24.pl, www.gp24.pl [dostęp 2017-11-19] (pol.).