Piotr Soprunienko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Piotr Karpowicz Soprunienko (ros. Петр Карпович Сопруненко, ur. 1908 we wsi Isajky w rejonie bohusławskim w guberni kijowskiej, zm. 23 czerwca 1992 w Moskwie) – generał major, funkcjonariusz radzieckich organów bezpieczeństwa, zbrodniarz komunistyczny.

Był funkcjonariuszem Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych (NKWD) i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ZSRR (MWD), m.in. naczelnikiem Zarządu do spraw Jeńców Wojennych NKWD i jednym z głównych organizatorów i wykonawców masowego mordu dokonanego wiosną 1940 roku na oficerach Wojska Polskiego w ramach zbrodni katyńskiej.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Służbę w organach bezpieczeństwa Soprunienko rozpoczął w czerwcu 1939 roku, przechodząc tam z Armi Czerwonej, gdzie wcześniej sprawował wiele funkcji dowódczych (członkiem WKP(b) i żołnierzem Armii Czerwonej był od 1928). Także w 1938 roku ukończył Akademię Wojskową im. Michaiła Frunzego. Do 19 września 1939 roku pełnił służbę w sekretariacie Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych ZSRR (NKWD). Następnie, po wydaniu przez ówczesnego szefa NKWD Ławrientija Berię rozkazu Nr 0308 z dnia 19 września 1939 powołującego Zarząd do spraw Jeńców Wojennych NKWD, stanął na jego czele.

Powodem utworzenia w już potężnych strukturach NKWD nowego Zarządu ds. Jeńców Wojennych było nieprzygotowanie władz radzieckich do przyjęcia tak dużej liczby internowanych żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego, którzy dostali się do niewoli po ataku Armii Czerwonej na Polskę, co nastąpiło 17 września 1939 roku. Wbrew konwencjom międzynarodowym władze radzieckie postanowiły przekazać wziętych do niewoli żołnierzy w ręce aparatu bezpieczeństwa (tzn. NKWD), traktując ich jako element kontrrewolucyjny. Soprunienko – obok takich funkcjonariuszy radzieckich organów bezpieczeństwa jak Siemion Niechoroszew, komisarz zarządu; Wsiewołod Mierkułow, I zastępca Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych i naczelnik Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego NKWD (GUGB); Leonid Basztakow, naczelnik 1 Wydziału Specjalnego NKWD; oraz Bogdan Kobułow, komisarz bezpieczeństwa państwowego, naczelnik Zarządu Gospodarczego NKWD – był głównym organizatorem mordu na oficerach Wojska Polskiego, polskiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego i Policji Państwowej (zbrodnia katyńska). Na czele Zarządu ds. Jeńców Wojennych Soprunienko stał do 12 lutego 1943 roku, lecz pracował tam do maja 1944 roku, piastując wyższe stanowiska, pełniąc równocześnie funkcję naczelnika łagru.

Od maja 1944 do maja 1945 roku sprawował funkcję naczelnika Zarządu NKWD, a następnie, do października 1946 roku, zarządu spraw wewnętrznych. Przez następny rok, czyli do października 1947, służył w Zarządzie Kadr Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ZSRR (MWD) w stopniu generała majora, odesłany w stan spoczynku z MWD w 1963 roku.

Udział w śledztwie w sprawie zbrodni katyńskiej[edytuj | edytuj kod]

W 1990 roku był przesłuchiwany w śledztwie w sprawie zbrodni katyńskiej przez prokuratorów rosyjskiej Głównej Prokuratury Wojskowej, jednak nie udzielił odpowiedzi na część zadawanych mu pytań.

Stopnie[edytuj | edytuj kod]

  • 1936 – kapitan Armii Czerwonej
  • 1938 – major Armii Czerwonej
  • 1940 – kapitan bezpieczeństwa państwowego (GUGB-NKWD)
  • 1942 – major bezpieczeństwa państwowego (GUGB)
  • 1943 – pułkownik bezpieczeństwa państwowego (NKWD))
  • 1943 – komisarz bezpieczeństwa państwowego (NKWD)
  • 1945 – generał major (NKWD)

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]