Piotr Stelmach (dziennikarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Stelmach
Stelmi, Stelka
Ilustracja
Data urodzenia 23 sierpnia 1971
Zawód, zajęcie dziennikarz muzyczny
Alma Mater Uniwersytet Łódzki
Pracodawca Polskie Radio Program III

Piotr Antoni Stelmach[1], popularny jako Stelmi lub Stelka[2] (ur. 23 sierpnia[3] 1971[4]) – dziennikarz muzyczny i prezenter Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Debiutował w 1993 roku jako prezenter w łódzkim radiu Rock Parada (późniejsze Radio Parada). Następnie od 1994 był prezenterem łódzkiego radia Classic FM (późniejsze Radio Pogoda).

W radiowej Trójce pracuje od 1997 roku[5]. Prowadzi liczne audycje związane z muzyką alternatywną i offową. Jedna z popularniejszych to Offensywa, do której zostały wydane płyty: Offensywa[6], Offensywa 2[7], Offensywa 3[8]. Prowadził również autorską audycję Pastelowy Świat Rocka (utrzymaną, przynajmniej do pewnego czasu, w klimacie zespołów takich jak Depeche Mode, czy The Cure), a także, na zmianę z Tomaszem Żądą, 3maj z nami (do której wydano również serię albumów muzycznych sygnowanych nazwiskiem Stelmacha[9]).

Pozostałe audycje prowadzone przez Piotra Stelmacha to m.in.: Myśliwiecka 3/5/7, Polski Top Wszech Czasów, Akademia rozrywki, Muzyczna poczta UKF oraz Program alternatywny. W latach 1999–2015, jako druh zastępowy poprowadził 11 wydań Listy Przebojów Programu Trzeciego. W roku 2000 był jednym z prowadzących audycję Pół perfekcyjnej płyty[10].

Był współorganizatorem festiwalu Off Festival oraz serii koncertów Męskie Granie[11]. Juror szczecińskiego Festiwalu Młodych Talentów Gramy. Był jednym z pierwszych dziennikarzy w Polsce prezentujących muzykę brytyjskiej grupy Placebo, przyczyniając się do jej popularności wśród słuchaczy Programu Trzeciego Polskiego Radia[3]. W ramach audycji 3maj z nami prowadzony był specjalny kącik poświęcony temu zespołowi, tzw. Pure Mornings Fan Club (Klub miłośników czystych poranków). Propagator polskiego zespołu Myslovitz.

Publikował w takich czasopismach muzycznych jak „XL”, „Machina”, „Muza” oraz w „Dzienniku[12]. Pisuje dla MegaZinu w portalu MegaTotal.pl.

W czerwcu 2018 roku nakładem wydawnictwa Wydawnictwo Literackie ukazała się jego pierwsza książka nosząca tytuł Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]