Piotr Waglowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Waglowski
VaGla
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

17 maja 1974
Warszawa

Zawód, zajęcie

prawnik, urzędnik, publicysta, webmaster

Narodowość

polska

Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Stanowisko

radca ministra

Pracodawca

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Małżeństwo

Weronika Czyżewska

Odznaczenia
Brązowy Krzyż Zasługi Odznaka Honorowa za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej
Strona internetowa

Piotr Waglowski ps. VaGla (ur. 17 maja 1974 w Warszawie) – polski prawnik, publicysta, poeta[1], webmaster, urzędnik, badacz procesów komunikacyjnych w paradygmacie konstruktywicznym.

Działalność naukowa i dydaktyczna[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę magisterską, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Marka Safjana, poświęcił naruszeniu dóbr osobistych w Internecie i ich cywilnoprawnej ochronie na podstawie Kodeksu cywilnego. Ukończył studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych na Wydziale Nauk Społecznych PAN.

Członek Kolegium Centrum Badań i Edukacji Prawno-Informatycznej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Prowadził zajęcia dydaktyczne w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie („Dziennikarstwo informacyjne w portalu internetowym” oraz „Technologia integracji internet, prasa, radio, telewizja” – w ramach szkolenia „Dziennikarstwo internetowe”), w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie („Edukacja w przestrzeni internetu i nowych mediów” – Katedra Mediów i Komunikowania na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych) oraz w Instytucie Dziennikarstwa na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (w ramach specjalizacji „Dziennikarstwo Online”). W latach 2014–2015 pracował w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego[2][3].

Działalność publiczna[edytuj | edytuj kod]

Lata 90.[edytuj | edytuj kod]

Od 1994 zaangażowany społecznie w rozwój polskiego Internetu. W 1995 założył pierwszą w Internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim: prawo@plearn.bitnet, w 1997 uruchomił serwis internetowy VaGla.pl Prawo i Internet[4], poświęcony prawnym aspektom społeczeństwa informacyjnego[5]. W kwietniu 1996 roku założył Gazetę Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego „Jurysta” i pełnił funkcję jej pierwszego redaktora naczelnego. W latach 1997–2000 aktywnie uczestniczył w pracach Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego „PROCURA” jako: Członek Założyciel, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, a następnie Członek Zarządu. Od stycznia 1998 do października 1999 – Wiceprezes ds. Organizacyjno-Gospodarczych Akademickiego Centrum Kultury Niezależnej (ACKN)[6].

XXI wiek[edytuj | edytuj kod]

Członek założyciel stowarzyszenia Internet Society Poland, w latach 2001–2006 członek jego zarządu. Autor artykułów na temat prawnych aspektów społeczeństwa informacyjnego, w maju 2005 roku nakładem wydawnictwa Helion ukazała się jego książka zatytułowana Prawo w sieci. Zarys regulacji internetu (ISBN 83-7361-854-6).

Od grudnia 2006 zasiadał w radach programowych dwumiesięcznika „elektroniczna Administracja”[7] oraz kwartalnika „Prawo Nowych Technologii” (oba zakończyły działalność w 2009 roku)[8].

Jest felietonistą miesięcznika „IT w Administracji”[9], tygodnika „Wprost[9] oraz miesięcznika „Gazeta Bankowa[10]. Uczestniczy w wielu debatach publicznych[11] oraz występuje jako komentator w audycjach telewizyjnych[12]. Jego zasadniczym miejscem komunikowania się ze światem jest serwis (nie blog, jak sam podkreśla) vagla.pl, jednak jest też obecny w mediach społecznościowych, bywa na przykład określany, jako jedna z najbardziej wpływowych osób na polskim Twitterze[13].

Wraz z Jarosławem Lipszycem zainicjował obchody Dnia Domeny Publicznej w Polsce, które po raz pierwszy zorganizowano w 2007[14].

Z dniem 14 sierpnia 2006 wicepremier Ludwik Dorn powołał Piotra Waglowskiego w skład Rady Informatyzacji[15], nominację (jako reprezentanta ISOC w Radzie IV kadencji) potwierdził minister Michał Boni w grudniu 2011[16]. 23 marca 2007 Piotr Waglowski został wybrany do Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Od czerwca 2014 członek Rady ds. Cyfryzacji przy MAC[17].

W latach 2009–2013 był członkiem rady programowej Fundacji „Panoptykon”[18] oraz członkiem Rady Fundacji Nowoczesna Polska[19].

W 2012 brał aktywny udział w Improwizowanym Kongresie Wolnego Internetu[20].

Sprawa ACTA[edytuj | edytuj kod]

24 listopada 2009 w imieniu Stowarzyszenia Internet Society Poland złożył – wraz z Józefem Halberstadtem – do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, do Ministerstwa Gospodarki i do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wnioski o udostępnienie informacji publicznej na temat posiadanych przez te urzędy dokumentów i innych informacji związanych z negocjacjami umowy międzynarodowej Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA)[21]. W trakcie społecznych protestów przeciwko ACTA aktywnie komentował we własnym serwisie oraz w mediach publicznych proces negocjacji tej umowy. Za to zaangażowanie został nominowany do licznych nagród.

Start do Senatu[edytuj | edytuj kod]

W 2014 ogłosił zamiar kandydowania do Senatu w ramach własnego eksperymentu „Projekt Senat”[22]. 21 sierpnia 2015 został zgłoszony do Państwowej Komisji Wyborczej Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Waglowskiego[23][24]. 15 września 2015 Piotr Waglowski, po spełnieniu wymogów ustawowych, został zarejestrowany jako kandydat na senatora w okręgu wyborczym do Senatu nr 45 z siedzibą w Warszawie[25]. Poparły go m.in. Partia Zieloni[26], Polska Partia Piratów[27] i Stowarzyszenie KoLiber[28]. W ogłoszonym przed wyborami dokumencie programowym ruchu Kukiz’15 stwierdzono, że ugrupowanie Pawła Kukiza pragnie czerpać z wiedzy i doświadczenia „takich ekspertów jak Piotr Vagla Waglowski, który od lat prowadzi krucjatę na rzecz zwiększenia dostępu do informacji publicznej”[29]. W wyborach 25 października 2015 zdobył 22.719 głosów (10,2%), zajmując trzecie miejsce w swoim okręgu (nie uzyskując mandatu)[30]. Jego kampania wyborcza odbiła się szerokim echem w mediach[31]. Uznano ją za oryginalną i nowatorską. Według Waglowskiego była to także pierwsza w historii Rzeczypospolitej Polskiej kampania wyborcza zrealizowana przy pełnej przejrzystości finansowania kampanii w czasie rzeczywistym[32]. Udział w wyborach Waglowski potraktował również jako ważną okazję do edukowania społeczeństwa w zakresie jego obywatelskich praw i przywilejów oraz praktyki ich realizowania[33].

Administracja rządowa[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2016 poinformował, że rozpoczyna pracę w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju kierowanego przez Mateusza Morawieckiego. Jednocześnie zawiesił swoją aktywność w Obywatelskim Forum Legislacji oraz w zespole eksperckim ds. podstaw prawnych społeczeństwa obywatelskiego przy Pełnomocniku Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego[34]. W lutym 2017 roku, w wyniku otwartego naboru[35], został członkiem Korpusu służby cywilnej obejmując stanowisko radcy ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego Ministerstwa Rozwoju. W wyniku przeprowadzonej w 2018 roku rekonstrukcji rządu zadania tego departamentu realizowane są przez Departament Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

W 2021 roku ukończył aplikację legislacyjną Rządowego Centrum Legislacji[36].

Aktywność pozazawodowa[edytuj | edytuj kod]

Wśród wielu dziedzin, do jego aktywnych zainteresowań, należą sfragistyka, heraldyka, weksylologia oraz toponimia[37], genealogia i historia. Jako medalier projektuje Sigilla[38] i ofiarowuje je osobom, które darzy szacunkiem.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Piotr VaGla Waglowski podczas gali rozdania nagród dziennikarskich MediaTory 2013 w Krakowie (7 grudnia 2013)
 • 2001:
  • otrzymał tytuł Internetowego Obywatela Roku 2001, przyznany przez Komitet Organizacyjny Internetu Obywatelskiego za istotny wkład w budowanie podstaw społeczeństwa informacyjnego w Polsce;
 • 2010:
  • został laureatem nagrody Info Star za rok 2009 w kategorii „propagowanie prawa teleinformatycznego”[40]. Nagrodę przyznaje Kapituła, złożona z dotychczasowych laureatów.
 • 2012:
  • otrzymał nagrodę Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni „za szczególny wkład w dostępność Internetu”[41]
  • nominowany do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego „za pokazanie, że sposób negocjowania przez polski rząd porozumienia ACTA był pogwałceniem podstawowych praw obywateli. Za zorganizowanie wspólnie z organizacjami pozarządowymi skutecznego protestu w polskim Internecie i udowodnienie, że nie można negocjować umów ograniczających wolność w sieci za zamkniętym drzwiami i ponad głowami obywateli”[42].
 • 2013:
  • nominowany do Nagrody Radia TOK FM m.in. za „uruchomienie podskakujących”[43]
  • uznany za najbardziej wpływowego prawnika w roku 2012[44]
  • został laureatem nagrody MediaTory za rok 2013 w kategorii „ReformaTOR” za „śledztwa obywatelskie, których nie powstydziliby się najlepsi dziennikarze. Za konsekwentne patrzenie władzy na ręce, komentowanie i kontrolowanie rzeczywistości prawnej dla dobra społeczeństwa. Za to, że od 16 lat pokazuje jak dbać o swoje prawa w tzw. społeczeństwie informacyjnym”[45].
 • 2015:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ewa Siedlecka: VaGla: Prowokator 2.0, guru, poeta, kandydat. wyborcza.pl, 2015-10-07. [dostęp 2019-02-20].
 2. Pracownicy ICM. Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. [dostęp 2015-05-14].
 3. Piotr VaGla Waglowski – strona oficjalna. [dostęp 2015-10-06].
 4. Serwis www.vagla.pl.
 5. „Tekstylia bis. Słownik młodej polskiej kultury”, s. 781 (red. Kraków 2006, ISBN 978-83-89911-43-8).
 6. Piotr VaGla Waglowski. vagla.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2003-04-14)].
 7. Pismo „Elektroniczna Administracja”. www.piit.org.pl, 2007-09-18. [dostęp 2015-10-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-22)].
 8. Piotr Waglowski. www.piit.org.pl, 2010-06-14. [dostęp 2015-10-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-22)].
 9. a b „VaGla”, publicysta „Wprost”, kandyduje do Senatu. Wprost.pl, 2015-08-06. [dostęp 2015-10-10].
 10. Małgorzata Wyszyńska: Piotr „Vagla” Waglowski felietonistą „Gazety Bankowej”. www.press.pl, 2014-06-24. [dostęp 2015-10-10].
 11. Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza, czyli jaka? – debata w serwisie YouTube
 12. Występy Piotra Waglowskiego w programie WidziMiSię w telewizji Polsat 2. www.ipla.tv. [dostęp 2015-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-06)].
 13. Michał Mańkowski: Zobacz, kto jest najbardziej wpływowy na Twitterze w Polsce. naTemat.pl, 2012-04-16. [dostęp 2015-10-19].
 14. Jarosław Lipszyc: 1 stycznia – Dzień Domeny Publicznej. jaroslawlipszyc.salon24.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-25)]..
 15. Krzysztof Frydrychowicz: Piotr „Vagla” Waglowski członkiem Rady Informatyzacji. 2006-08-16. [dostęp 2015-05-16].
 16. Jest już Rada Informatyzacji IV kadencji. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, 2011-12-21.
 17. Minister Rafał Trzaskowski ogłasza skład Rady do Spraw Cyfryzacji. Pierwsze posiedzenie już 24 czerwca. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, 2014-06-17.
 18. Strona internetowa Fundacji „Panoptykon”.
 19. Komunikat na stronach Fundacji Nowoczesna Polska.
 20. Improwizowany Kongres Wolnego Internetu. Brama – Laboratorium Technik Mobilnych, 2012-02-14. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-05)].
 21. Wnioski o udostępnienie informacji publicznej na temat ACTA. TVN24.pl, 2009-11-24. [dostęp 2014-05-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-27)].
 22. Piotr „VaGla” Waglowski kandydatem do senatu. Wykop.pl, 2014-06-13. [dostęp 2014-06-15].
 23. Wykaz komitetów wyborczych - KWW Piotra Waglowskiego. [dostęp 2015-08-21].
 24. KWW Piotra Waglowskiego. [dostęp 2015-10-03].
 25. Wybory do Sejmu RP i Senatu RP. pkw.gov.pl. [dostęp 2015-09-15].
 26. VaGla do Senatu! Popieramy Piotra Waglowskiego. partiazieloni.pl, 2015-09-07. [dostęp 2015-12-19].
 27. Kampania VaGli – Poparcie Piotra Waglowskiego do Senatu. polskapartiapiratow.pl, 2015-08-28. [dostęp 2015-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-22)].
 28. Komunikat. twitter.com, 2015-10-22. [dostęp 2015-12-22].
 29. Pod tagiem #40dniVaGli. VaGla.pl, 2015-09-16. [dostęp 2015-12-22].
 30. Wybory do Sejmu RP i Senatu RP. Wyniki: Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Waglowskiego. Państwowa Komisja Wyborcza. [dostęp 2015-10-26].
 31. Piotr „Vagla” Waglowski z kampanią do Senatu (wideo) - Wiadomości - Marketing przy Kawie - praktyczne wskazówki, śmiałe idee. marketing-news.pl, 2015-10-12. [dostęp 2015-10-27].
 32. KWW Piotra Waglowskiego rozwiązał się z mocy prawa | VaGla.pl Prawo i Internet. www.vagla.pl, 2016-09-23. [dostęp 2017-01-05].
 33. Dzień głosowania nie kończy „Projektu: Senat” | VaGla.pl Prawo i Internet. www.vagla.pl, 2015-10-26. [dostęp 2017-01-05].
 34. Piotr „VaGla” Waglowski w Ministerstwie Rozwoju. „Ograniczam aktywność komentatorską”. wirtualnemedia.pl, 21 czerwca 2016. [dostęp 2016-06-21].
 35. Informacja o wyniku naboru na ogłoszenie nr 5485. kprm.gov.pl, 28 lutego 2017. [dostęp 2017-07-11].
 36. Lista osób zakwalifikowanych do odbycia aplikacji legislacyjnej w edycji 2020/2021. rcl.gov.pl, 21 sierpnia 2020. [dostęp 2022-08-21].
 37. Prowokacyjna teoria wąglowa bez przypisów. Vagla.pl, 2014-03-15. [dostęp 2015-05-14].
 38. Sigilla VaGli, czyli o co chodzi z tymi pieczęciami. VaGla.pl, 2011-09-23. [dostęp 2015-05-14].
 39. M.P. z 2005 r. nr 83, poz. 1183
 40. https://archive.is/20120904220843/http://www.info-star.pl/laueraci.php Informacja o laureatach konkursu Info-Star.
 41. http://prawo.vagla.pl/node/9868 Samorząd Równych Szans i Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni.
 42. Jagielski, Jurecki, Zimoch i Waglowski wśród nominowanch do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego 2012. press.pl. [dostęp 2015-10-19].
 43. Nominowani do Nagrody Radia TOK FM. Radio TOK FM, 2013-01-29. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-16)].
 44. Dziennik Gazeta Prawna: 50 najbardziej wpływowych prawników. II edycja rankingu.
 45. MediaTory: Laureaci MediaTorów 2013. mediatory.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-19)]..
 46. Medal im. prof. Janusza Groszkowskiego z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. VaGla.pl. [dostęp 2015-05-13].
 47. Janusz Piechociński: Poprawa jakości stanowionego prawa to proces wymagający zaangażowania wszystkich stron. Ministerstwo Gospodarki. [dostęp 2015-09-30].
 48. Res Publica, Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Google, „Financial Times”: Piotr Waglowski. New Europe 100. [dostęp 2016-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-27)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]