Piotrków Pierwszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Piotrków Pierwszy
Zgodnie z ruchem wskazówek zegara: pole w okolicach wsi, maszty eR Piotrków, dworek, Zespół szkół w Piotrkowie, boisko Orlik, kościół parafialny, wjazd do Piotrkowa od strony Jabłonnej
Zgodnie z ruchem wskazówek zegara: pole w okolicach wsi, maszty eR Piotrków, dworek, Zespół szkół w Piotrkowie, boisko Orlik, kościół parafialny, wjazd do Piotrkowa od strony Jabłonnej
Państwo  Polska
Województwo lubelskie
Powiat lubelski
Gmina Jabłonna
Sołectwo Piotrków Pierwszy
Wysokość 223-286 m n.p.m. m n.p.m.
Liczba ludności (2010) 790 (Piotrków Pierwszy)[1]
Strefa numeracyjna (+48) 81
Kod pocztowy 23-114[2]
Tablice rejestracyjne LUB
SIMC 0381255
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Piotrków Pierwszy
Piotrków Pierwszy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Piotrków Pierwszy
Piotrków Pierwszy
Ziemia51°02′32″N 22°38′41″E/51,042222 22,644722

Piotrków Pierwszy (w 1388 Piotrkow kop., 1453 Pyotrkow) – wieś w Polsce, położona w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, w gminie Jabłonna, przy drodze wojewódzkiej nr 835.

Do 1954 r. istniała gmina Piotrków. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa lubelskiego.

Położenie[edytuj]

Piotrków leży na Wyżynie Lubelskiej u źródeł strugi Czerniejówki. Jest położony w centralnej części województwa lubelskiego w powiecie lubelskim w gminie Jabłonna. Zamieszkiwany przez ok. 2500 osób (z Piotrkowem Pierwszym, Drugim i Kolonią). Na jednym ze wzgórz w miejscowości znajduje się masz nadawczy ER Piotrków.

Droga wojewódzka DW835 w Piotrkowie

W miejscowości znajdują się :

 • Parafia Chrystusa Dobrego Pasterza w Piotrkowie;
 • Gminne Centrum Kultury (GCK);
 • szkoła podstawowa, gimnazjum publiczne;
 • przedszkole publiczne;
 • Klub Sportowy PLKS "Piotrcovia" Piotrków;
 • ochotnicza straż pożarna (Włączona do KSRG)
 • Boisko "Orlik" (przy budynku szkoły)
 • Maszt nadawczy ER Piotrków
 • Dworek (obecnie własność prywatna) - zbudowany przez Aleksandra Freytaga zarządcę majątku państwowego w Piotrkowie.

Komunikacja[edytuj]

Piotrków znajduje się nad ważnymi szlakami drogowymi województwa lubelskiego:

Odległość od ważniejszych ośrodków miejskich:

Do Piotrkowa co kilkanaście minut kursują busy z Lublina i do Lublina. Ponadto przez Piotrków przejeżdżają busy i autobusy z i do Bychawy, Biłgoraja, Krasnegostawu, Szczebrzeszyna ale też Przemyśla, Zamościa i Warszawy.

jedna z bocznych dróg

Edukacja i kultura[edytuj]

Budynek, w którym mieści się teraz szkoła powstał w 1965 r. z inicjatywy Pawła Dąbka, który pochodził z Piotrkowa. Obok został wybudowany również blok, w którym mieszkają nauczyciele zatrudnieni w szkole. Do 1973 r. mieściła się tu szkoła podstawowa, przedszkole i Liceum Ekonomiczne. Następnie liceum zakończyło swoją działalność i na jego miejsce powstał Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, a szkoła podstawowa przekształciła się w Gminną Szkołę Zbiorczą w Piotrkowie.

W 2001 r. Ośrodek Szkolno–Wychowawczy zakończył działalność, a powstało gimnazjum publiczne w Piotrkowie. Na terenie Piotrkowa znajduje się przedszkole publiczne, szkoła podstawowa, gimnazjum publiczne, gminny ośrodek kultury, Ochotnicza Straż Pożarna, kościół, poczta, a także stary drewniany dworek będący teraz własnością prywatną. W miejscowej szkole kształcą się nie tylko dzieci z Piotrkowa, ale również Piotrkówka, Chmiela, Skrzynic.

Drugą inwestycją rozpoczętą również z inicjatywy Pawła Dąbka jest Gminny Ośrodek Kultury – jego projekt budowy powstał na początku lat sześćdziesiątych. Fundamenty położono w 1964 r. i rozpoczęto budowę. Budowa z różnych przyczyn nie została ukończona. Zręby budynku przez długie lata stały i niszczały. Dopiero w 1983 r. podjęte zostały na nowo prace dzięki dotacji Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie i w maju 1986 r. GOK został oddany do użytku. Obecnie w budynku mieści się dom kultury, biblioteka publiczna, poczta, a także straż pożarna.

Szkoła w Piotrkowie została wybudowana w ramach akcji "Szkoła tysiąclecia" w 1965 roku, budynek jest Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Historia[edytuj]

Nazwa Piotrków pochodzi od imienia jakiegoś Piotra, który miał się osiedlić u źródeł, z których bierze początek Czerniejówka.

Piotrków jest bardzo starą wsią. Według W. Koźmiana, wieś istniała we wczesnym średniowieczu. Była własnością królewską, a zarządzał nią dzierżawca Pieszyk z Frydrychowa i Kosarzowa. W 1388 r. król Władysław Jagiełło przeniósł wieś na prawa magdeburskie. Wieś należała wtedy do parafii Krzczonów.

W 1453 roku Piotrków graniczył z Jabłonną. W 1565 nadal był własnością królewską, 3 łany należały do wójta i były obsadzone 2 kmieciami i karczmarzem oraz znajdowało się w nim 74 kmieci na 46 łanach, 10 karczmarzy na 9,5 łanach, 2 kołodziejów, 10 zagród, 10 bartników z czego 2 na wolniźnie i młyn.[3]

Mieszkańcy miejscowości walczyli w wojnach tatarskich, kozackich, moskiewskich, węgierskich i szwedzkich. 3 kwietnia 1671 Król Polski Michał Korybut Wiśniowiecki wydał przywilej potwierdzający trzem rodzinom posiadanie trzech łanów we wsi Piotrków w starostwie lubelskim za udział w wojnach. W 1676 r. dzierżawcą wsi był Jan Potocki. W tym czasie Piotrków zamieszkiwało 270 poddanych w tym 5 żydów. W 1827 r. w miejscowości było 37 domów i 230 mieszkańców. Piotrków w tym czasie był miejscowością gminną. W skład gminy wchodziły: Chmiel wieś i folwark, Czerniejów wieś i folwark, Jabłonna wieś i folwark, Majdan-Wolnica, Majdan Nowy, Piotrków wieś i folwark, Piotrkówek Stary, Piotrkówek Nowy, Skrzynice.

Podczas I wojny światowej przetaczał się tędy front, cała wieś została spalona. Gdy front odszedł miejscowa ludność musiała sprzątać pola zalane trupami żołnierzy armii austro-węgierskiej i armii carskiej. Do dziś istnieją pozostałości okopów w lasach[4].

W miejscowości znajdują się trzy Cmentarze wojenne z I wojny światowej wpisane na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa[5]

Sport[edytuj]

"Orlik" w Piotrkowie
Stadion w Piotrkowie, mecz z Górnikiem Łęczna rok 2012

Obiekty sportowe

 • Kompleks boisk "Orlik" (przy zespole szkół)
 • Boisko klubu sportowego PLKS "Piotrcovia" Piotrków

Miejscowym klubem sportowym jest "Piotrcovia" Piotrków założony w 2003 roku, a od sezonu 2013/2014 grający w lubelskiej A-klasie[6].

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj]

Kościół parafialny

Większość mieszkańców Piotrkowa jest wyznania katolickiego. Piotrków należy do parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Piotrkowie. Jest to parafia rzymskokatolicka, powstała w latach 80 XX wieku. Do parafii należą: Piotrków i Piotrkówek. Działalność prowadzi również Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy[7].

Osoby związane z Piotrkowem[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Struktura ludności (pol.). [dostęp 2015-06-17].
 2. Kod pocztowy Piotrków Pierwszy (pol.). [dostęp 2015-06-17].
 3. Tomasz Jurek, Stanisław Prinke: Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu. Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk. [dostęp 2015-06-17].
 4. Historia miejscowości Piotrków (pol.). [dostęp 2015-06-17].
 5. Piotrków w gminie Jabłonna - cmentarze wojenne (pol.). Złe miejsca dla ślimaków. [dostęp 2015-06-17].
 6. Piotrkowski Ludowy Klub Sportowy Piotrcovia Piotrków (pol.). [dostęp 2015-06-17].
 7. Dane według raportu wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 18-010-2017.
 8. Tadeusz Mysłowski - wciąż między Lublinem a Nowym Jorkiem (pol.). Kurier Lubelski, 2010-02-26. [dostęp 2015-06-17].