Pippi Pończoszanka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy utworu literackiego. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Pippi Pończoszanka
Pippi Långstrump
Autor Astrid Lindgren
Typ utworu powieść dla dzieci
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Szwecja
Język szwedzki
Data wydania 1945

Pippi Pończoszanka (szw. Pippi Långstrump) – powieść dla dzieci autorstwa szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren, wydana w 1945 roku. W Polsce znana także pod tytułem Fizia Pończoszanka.

Sukces książki zaowocował kontynuacjami, które stworzyły cykl powieści o Pippi.

Polskie tłumaczenie[edytuj | edytuj kod]

Polski przekład, autorstwa Ireny Szuch-Wyszomirskiej, ukazał się w 1961 roku nakładem Naszej Księgarni w nakładzie 50 000 egzemplarzy[1]. Książkę wydano pod tytułem Fizia Pończoszanka. Ilustracje do książki wykonał Zbigniew Piotrowski[1]. Podczas tłumaczenia został usunięte dwa fragmenty: scena w której Pippi daje nauczycielce złoty zegarek oraz tekst w którym Pippi wyśmiewa naukę w szkole. Zmieniono również fragment w którym główna bohaterka zjada kawałek muchomora[2]. W oryginale Pippi próbuje grzyba i mówi, że nadaje się do jedzenia, natomiast w polskim tłumaczeniu po spróbowaniu wypluwa ugryziony kawałek i stwierdza, że nie nadaje się do jedzenia[1].

Dopiero od 1992 roku zmieniono imię głównej bohaterki na Pippi, a w książce umieszczono ilustracje Ingrid Vang-Nyman[1]. Powodem były wyemitowane przez telewizję filmy w których główna bohaterka występuje jako Pippi[1].

W 1984 roku ukazała się kolejna część Fizia wchodzi na pokład, a w 1992 roku Fizia na Południowym Pacyfiku, które przetłumaczyła Teresa Chłapowska[1].

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znaną ekranizacją przygód Pippi jest cykl filmów o Pippi zrealizowany w latach 1969-1973 w reżyserii Ollego Hellboma. W roli głównej wystąpiła Inger Nilsson.

Animowaną adaptację serii książek zrealizowała Nelvana w roku 1997, serial Pippi był także pokazywany w polskim kanale MiniMini+.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Murzynowska D. Pippi Pończoszanka w polskim dyskursie kulturowym [w:] Astrid Lindgren. 100 lat: interpretacje, Gdańsk 2008 [Dostęp 2019-02-10]
  2. Gralewicz‑Wolny I. Mytych‑Forajter B. Uwolnić Pippi! Twórczość dla dzieci wobec przemian kultury Katowice 2013 s. 22 ​ISBN 978-83-226-2234-6