Piraci (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piraci
Pirates
Gatunek komedia przygodowa
Data premiery Ziemia 28 lutego 1986
Kraj produkcji  Francja
 Tunezja
Język angielski
Czas trwania 116 min (Argentyna)
118 min (Szwecja)
124 min (USA, Polska)
Reżyseria Roman Polański
Scenariusz Gérard Brach
Roman Polański
Główne role Walter Matthau
Cris Campion
Muzyka Philippe Sarde
Zdjęcia Witold Sobociński
Scenografia Pierre Guffroy
Kostiumy Anthony Powell
Montaż Hervé de Luze
William Reynolds
Dystrybucja Syrena EG
Budżet ok. 40 mln USD
Nagrody
Dwa Cezary w 1986
Cumujący w Genui galeon Neptun

Piraci (ang. Pirates) – wyprodukowany w 1986 roku film fabularny w reżyserii Romana Polańskiego.

Opis fabuły[edytuj]

Thomas Bartholomew Roberts o przydomku „Red” i jego pomocnik, majtek Żaba, dryfują na tratwie na środku oceanu. Wkrótce napotykają hiszpański galeon, gdzie szybko trafiają do celi. Dowiadują się od zamkniętego tam kucharza, Murzyna Bumako, że galeon transportuje do Hiszpanii złoty tron Kapateka Anahuaka. Kapitan postanawia go zdobyć. W tym czasie Żaba zakochuje się w przebywającej na galeonie pięknej Dolores, córce hiszpańskiego gubernatora, do której zaleca się również nowy kapitan statku, Don Alfonso (dotychczasowy kapitan Linares umiera w czasie drogi). Wkrótce potem Kapitan Red wywołuje bunt wśród hiszpańskich marynarzy i przejmuje kontrolę nad statkiem, biorąc do niewoli kapitana okrętu i oficerów. Jednocześnie Żaba ratuje Dolores przed gwałtem z rąk marynarzy. Red udaje się na niewielką wyspę, gdzie spotyka swoją dawną załogę. Podczas nocnej zabawy więźniowie uciekają, przejmując ponownie kontrolę nad statkiem. Kapitan Red postanawia ich gonić. Wykorzystuje fakt, że holenderski kupiec winien jest mu sporą sumę pieniędzy, kupuje bryg i rusza w pościg. W jego rękach nadal znajduje się Dolores. Jednak zanim uda się dogonić Hiszpanów, oni zawijają do portu. Wtedy Red podstępem dostaje się do gubernatora i potajemnie zmusza go do wydania rozkazu oddania tronu. Plan spala na panewce, kiedy Żabie i kapitanowi nie udaje się wypłynąć szalupą z tronem z portu, z powodu zbyt nisko zawieszonego wskutek przypływu łańcucha zamykającego port. Przez to dostają się do niewoli i zostają skazani na śmierć. W celi odwiedza ich Dolores, która zapewnia Żabę o tym, że go kocha, ale nie może nic zrobić. Okręt z tronem odpływa, a Żaba i Red mają zostać straceni rankiem. Jednak tego dnia wieczorem załoga brygu, ostrzeżona przez Bumako, odwraca uwagę Hiszpanów, atakuje fort i uwalnia skazańców. Natychmiast ruszają w pościg za galeonem. Atakują go i dochodzi do finałowej walki, w której Żaba zmuszony jest wybierać między miłością do Dolores a wiernością wobec kapitana. Wybiera to drugie, przez co nie udaje mu się powstrzymać Don Alfonso, który siłą zabiera ją na szalupę, którą uciekają oficerowie hiszpańscy. W tym czasie Red ładuje tron na szalupę i ucieka (mimo że jego załoga zdobyła galeon), zabierając ze sobą Żabę. W tej scenie ginie również Bumako. Film kończy się sceną łudząco podobną do pierwszej – Żaba i Red ponownie dryfują na środku oceanu.

Obsada[edytuj]

Zbudowany specjalnie na potrzeby filmu galeon Neptun był najdroższym pojedynczym rekwizytem użytym w filmie[1][a]. Replika hiszpańskiego galeonu zaprojektowanego przez Pierre’a Guffreya kosztowała 7 milionów funtów[1]. Obecnie przycumowany i udostępniony do zwiedzania w starym porcie w Genui[potrzebny przypis].

Nagrody[edytuj]

Nominowany do Oscara w 1986 za kostiumy, otrzymał dwa Cezary w tym samym roku za kostiumy i scenografię. Nagrody tej nie otrzymał natomiast Cris Campion, nominowany za najlepszy debiut.

Uwagi

  1. Według publikacji[jakiej?] z 1993 roku.

Przypisy

  1. a b Patrick Robertson: Guinessa Księga Filmu. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 186. ISBN 83-01-11400-2.

Linki zewnętrzne[edytuj]