Przejdź do zawartości

Pirymetamina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pirymetamina
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C12H13ClN4

Masa molowa

248,71 g/mol

Identyfikacja
Numer CAS

58-14-0

PubChem

4993

DrugBank

APRD00599

Klasyfikacja medyczna
ATC

P 01 BD 01

Stosowanie w ciąży

kategoria C (USA)

Pirymetaminaorganiczny związek chemiczny, środek stosowany w leczeniu malarii, toksoplazmozy, zapalenia płuc wywołanego przez Pneumocystis carinii oraz czerwienicy. Opracowany w 1953 roku przez Gertrudę Elion i George’a Hitchingsa w laboratorium przedsiębiorstwa Wellcome[1].

W 2015 r. Martin Shkreli wykupił prawa do jedynego dostępnego w Stanach Zjednoczonych preparatu zawierającego pirymetaminę (nazwa handlowa Daraparim) i podniósł jego cenę z 13,5 dolara do 750 dolarów, co wywołało oburzenie w mediach.

W XXI w. stwierdzono, że pirymetamina hamuje działanie czynnika transkrypcyjnego STAT3, który w komórkach nowotworowych jest zbyt aktywny, prowadząc do angiogenezy, zapobiegając apoptozie komórek i ułatwiając przerzuty nowotworowe. Amerykańskie badania kliniczne w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej zaplanowano zakończyć w 2020 roku, natomiast w Polsce w 2018 r. podjęto badania w zakresie leczenia potrójnie negatywnego raka piersi(inne języki)[1].

Działanie przeciwpasożytnicze[edytuj | edytuj kod]

Pirymetamina działa na postacie krwinkowe i pozakrwinkowe Plasmodium vivax, Plasmodium falciparum i Plasmodium malariae. W bardzo małym stopniu działa na gametocyty tych pasożytów.

Preparaty[edytuj | edytuj kod]

  • preparaty proste: Daraprim, Pyrymetamin
  • preparaty złożone: Fansidar (pirymetamina + sulfadoksyna)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Polscy naukowcy prowadzą badania nad stosowaniem w onkologii leku przeciwmalarycznego [online], www.rynekzdrowia.pl, 24 marca 2018 [dostęp 2021-09-20].