Pistolet AMT AutoMag II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
AutoMag II
Państwo  Stany Zjednoczone
Producent High Standard Corporation
Rodzaj pistolet samopowtarzalny
Historia
Prototypy 1985
Produkcja 1987 – do chwili obecnej
Dane techniczne
Kaliber 5,56 mm
Nabój .22 WMR
Magazynek pudełkowy, 9 nab. (7 nab. w wersji Compact)
Wymiary
Długość 235 mm (Standard)
203 mm (Modified)
172 mm (Compact)
Długość lufy 150 mm (Standard)
115 mm (Modified)
86 mm (Compact)
Masa
broni 910 g (Standard)
850 g (Modified)
680 g (Compact)

AutoMag II – amerykański pistolet samopowtarzalny.

AutoMag II został skonstruowany przez Harry'ego Sanforda i Larry'ego Grossmana w 1985 roku. Od 1987 roku pistolet był produkowany przez firmę Arcadia Machine & Tool Inc. (AMT). W 1989 roku została ona przejęta przez firmę Irwindale Arms Inc. (IAI). Nowy właściciel kontynuował produkcję pistoletu AutoMag II pod starą marką AMT. Po bankructwie IAI Właścicielem praw do produkcji AutoMaga II i marki AMT została firma Galena Industries Inc która także po kilku latach zbankrutowała. Od 2004 roku prawa do marki AMT i produkcji pistoletów AutoMag należą do firmy High Standard Corporation.

Opis[edytuj | edytuj kod]

AMT AutoMag II był bronią samopowtarzalną. Zasada działania oparta o odrzut zamka półswobodnego. Opóźnienie otwarcia zamka zapewnia ciśnienie gazów prochowych działających na łuskę i wyciąg.

Mechanizm spustowy bez samonapinania z kurkowym mechanizmem uderzeniowym. Skrzydełko bezpiecznika znajdowało się na zamku.

AutoMag II był zasilany z wymiennego, jednorzędowego magazynka pudełkowego o pojemności 9 (wersje Standard i Modified) lub 7 naboi (Compact), umieszczonego w chwycie. Zatrzask magazynka u dołu chwytu pistoletowego.

Lufa gwintowana.

Przyrządy celownicze regulowane (muszka i szczerbinka).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • A.E. Hartink (przeł. z ang. Michał Mietelski), 2002, Encyklopedia pistoletów i rewolwerów, Bielsko-Biała, Debit, ​ISBN 83-7167-181-4​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]