Pistolet Steyr M

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Steyr M, Steyr S
Steyr M9 Rude.jpg
Steyr M9
Dane podstawowe
Państwo  Austria
Producent Steyr-Mannlicher GmbH & Co.
Rodzaj Pistolet samopowtarzalny
Historia
Prototypy 1995 – 1997
Produkcja 1997 – do chwili obecnej
Dane techniczne
Nabój 9 × 19 mm Parabellum, .40 S&W, .357 SIG
Magazynek 12 naboi w kalibrze (.40 & .357) lub 14 w kalibrze (9mm) (M), 10 naboi (S)
Wymiary
Długość 180mm (M), 168mm (S)
Wysokość 128mm (M), 117 mm (S)
Długość lufy 101mm (M)
Masa
broni 780g (M), 645g (S)

Steyr Mpistolet samopowtarzalny po raz pierwszy zaprezentowany w 1999 roku przez austriacką firmę Steyr-Mannlicher GmbH & Co. Przeznaczony na rynek cywilny i dla oddziałów policji. W 2002 pistolet przyjęty na uzbrojenie policji malezyjskiej.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Steyr M ma szkielet z tworzyw sztucznych. Zasada działania automatyki opiera się na wykorzystaniu energii krótkiego odrzutu lufy. Pistolet posiada trzy bezpieczniki. Jeden w kabłąku spustowym (nad spustem), jeden nad kabłąkiem – odbezpieczany specjalnym kluczykiem. Wykorzystuje również znany między innymi z pistoletu Glock bezpiecznik umieszczony w samym języku spustowym.

Mechanizm napinania iglicy jest dwojakiego rodzaju. W modelach podstawowych iglica napinana jest częściowo przez siłę odrzutu, a następnie przez strzelca (Reset Action System). Występują również modele wykorzystujące klasyczny system Double Action Only (iglica napinana wyłącznie przez strzelca podczas ściągania spustu).

Pistolet posiada trapezowe przyrządy celownicze.

Na rynku dostępna jest również jego kompaktowa wersja oznaczona jako Steyr S. Od 1 stycznia 2004 roku oba modele nie są już produkowane. Zastąpione zostały modelem Steyr M-1A. Steyr M-1A różni się nieco od poprzednika kształtem (ergonomiczne rozwiązania miały na celu zminimalizowanie odczucia odrzutu) oraz bezpiecznikami (dostępna jest wersja pozbawiona bezpieczników manualnych). Model M-1A posiada również szynę Picatinny umieszczoną pod lufą.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]