Pistolet Webley Mars

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Webley Mars
MarsAutomaticPistol.jpg
Dane podstawowe
Państwo  Wielka Brytania
Producent Webley&Scott
Rodzaj pistolet samopowtarzalny
Historia
Prototypy 1900
Wyprodukowano ok. 80 szt.
Dane techniczne
Kaliber 9 mm
Nabój .38 Mars (9 × 16 mm)
Magazynek 7 nab.
Wymiary
Długość 311 mm
Długość lufy 241 mm
Masa
broni 1,36 kg
Inne
Prędkość pocz. pocisku 530 m/s

Webley Mars – angielski pistolet samopowtarzalny skonstruowany przez Hugh Gabbet-Fairfaxa.

Hugh Gabbet-Fairfax w latach 1895–1890 opatentował kilka pistoletów samopowtarzalnych. W 1898 próbował zainteresować swoimi konstrukcjami brytyjską firmę Webley&Scott, ale ta początkowo nie wyraziła zainteresowania. Ostatecznie Webley wyprodukował kilkadziesiąt pistoletów Gabbet-Fairfaxa na zamówienie konstruktora.

W latach 1901–1903 pistolety Mars były testowane przez armię brytyjską, ale ostatecznie zdecydowała się ona pozostawić w uzbrojeniu rewolwery. Hugh Gabbet-Fairfax uznał że przyczyną odrzucenia jego konstrukcji jest zbyt duży odrzut i częste zacięcia. Dlatego w 1902 roku opracował nową wersję swojego pistoletu zasilaną słabszą amunicją.

Nowy model Marsa także nie wzbudził zainteresowania armii, a Gabbet-Fairfax który zaciągnął na rozwój swojego pistoletu duże pożyczki zbankrutował. W latach 1904–1907 ponownie próbował uruchomić produkcję udoskonalonego modelu Marsa, ale także ta próba zakończyła się fiaskiem.

Łącznie wyprodukowano ok. 70 egzemplarzy pistoletu Mars w kalibrach .45 Mars Short (11,43 × 20 mm) i .38 Mars (9 × 16 mm).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Webley Mars był bronią samopowtarzalną. Zasada działania oparta o krótki odrzut lufy. Zamek ryglowany przez obrót (cztery rygle). Mechanizm uderzeniowy kurkowy, bez samonapinania.

Mars był zasilany ze stałego magazynka pudełkowego o pojemności 7 naboi.

Lufa gwintowana, posiadała siedem bruzd prawoskrętnych.

Przyrządy celownicze mechaniczne, stałe (muszka i szczerbinka).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]