Pistolet maszynowy Interdynamic MP-9

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Interdynamic MP-9
MP-9 rocks 300x320.jpg
Dane podstawowe
Państwo Szwecja
Producent Interdynamic AB
Rodzaj pistolet maszynowy
Historia
Prototypy 1983-1984
Wyprodukowano ok. 25 szt.
Dane techniczne
Kaliber 9 mm
Nabój 9 mm Parabellum
Magazynek pudełkowy, 10, 20, 32, 36, 50 nab.
Wymiary
Długość 541/328 mm
Masa
broni 1,7 kg
lufy 127 mm
Inne
Prędkość pocz. pocisku 427 m/s
Szybkostrzelność teoretyczna 1000 strz/min
Zasięg skuteczny 100-200 m

Interdynamic MP-9szwedzki pistolet maszynowy skonstruowany na początku lat 80.

MP-9 został zaprojektowany z wykorzystaniem rozwiązań zastosowanych w pochodzącym z lat 40. pistolecie maszynowym Carl Gustaf m/45. Podstawową modyfikacją było zastąpienie metalowej komory zamkowej podzespołem wykonanym z polimeru. Jednocześnie dodano przedni chwyt, a kolbę składaną na bok broni zastąpiono wysuwaną.

MP-9 nie wzbudził zainteresowania. Wprowadzenie w połowie lat 80. roku do uzbrojenia karabinu szturmowego Ak 5 zmniejszyło ilość pistoletów maszynowych używanych w wojsku, a policja nie była zainteresowana pistoletem maszynowym strzelającym z zamka otwartego, poza masą nie różniącym się od już używanej broni. W rezultacie produkcji seryjnej tej broni nie podjęto.

Prostota budowy i zastosowanie nowoczesnych technologii sprawiło że MP-9 był bronią tanią w produkcji. Dlatego Intratec rozpoczął produkcję tej broni w USA z przeznaczeniem na rynek cywilny. Ograniczenia prawne sprawiły że nie zdecydowano się oferować wersji strzelającej seriami, ale wariant pozbawiony kolby, przedniego chwytu i możliwości strzelania seriami oznaczony jako KG-9, który stał się pierwszym z oferowanych na rynku amerykańskim pistoletów szturmowych.

Opis[edytuj | edytuj kod]

MP-9 był bronią samoczynną-samopowtarzalną działającą na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, strzelającą z zamka otwartego. Komora zamkowa wykonana z polimeru. Zasilanie broni z dwurzędowych magazynków o pojemności 10, 20, 32, 36, 50 naboi (magazynki wymienne z Carl Gustaf m/45. Rękojeść przeładowania po lewej stronie broni Lufa gwintowana. Przyrządy celownicze mechaniczne. Kolba wysuwana.