Pistolet maszynowy PP-93

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
PP-93
Ilustracja
Państwo  Rosja
Producent KBP Tuła
Rodzaj pistolet maszynowy
Historia
Prototypy 1993
Dane techniczne
Kaliber 9 mm
Nabój 9 mm PM
Magazynek pudełkowy, 20, 30 nab.
Wymiary
Długość 325/577 mm
Masa
broni 1,47 kg (niezaładowanej)
Inne
Szybkostrzelność teoretyczna 600-800 strz/min
Zasięg skuteczny 100 m

PP-93 – rosyjski pistolet maszynowy skonstruowany w 1993 roku. Używany przez formacje podporządkowane rosyjskiemu ministerstwu spraw wewnętrznych.

PP-93 powstał w rezultacie porażki, jaką poniósł PP-90 którego podstawową zaleta była możliwość łatwego ukrycia, a wadą brak ergonomii. PP-93 posiada zbliżoną do PP-90 budowę, ale komora zamkowa jest nowa. Zrezygnowano z możliwości składania pistoletu i wyposażono go w konwencjonalna kolbę.

PP-93 jest bronią samoczynno-samopowtarzalną działająca na zasadzie odrzutu zamka swobodnego. Komora zamkowa tłoczona z blachy stalowej. Bezpiecznik-przełacznik rodzaju ognia znajduje się z boku broni, nad spustem. Gniazdo pudełkowego magazynka znajduje się wewnątrz chwytu pistoletowego. Rękojeść przeładowania umieszczona jest nietypowo pod przednią częścią lufy i podczas strzelania nie porusza się. Przyrządy celownicze o niewielkiej wysokości ułatwiają szybkie wydobycie broni ukrytej pod ubraniem. Kolba tłoczona z blachy, składana na wierzch broni. Do broni może być dołączony tłumik dźwięku i laserowy wskaźnik celu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]