Pistolet pojedynkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Para pistoletów pojedynkowych
Komplet pistoletów pojedynkowych z akcesoriami w pudełku
Pojedynek Burr–Hamilton z użyciem pistoletów pojedynkowych

Pistolet pojedynkowypistolet służący do rozgrywania równoprawnego i dobrowolnego pojedynku, uzgodnionego przez przeciwników w celu rozstrzygnięcia sporu honorowego[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Do pojedynków używano tylko jednostrzałowych pistoletów, które ładowane były przez lufę czarnym prochem i ołowianymi okrągłymi kulami w kalibrach od 12 do 17 milimetrów. Technicznie rzecz biorąc, pistolet do pojedynków rozwinął się od zamka kołowego, przez zamek skałkowy, aż po zamek kapiszonowy. Celność trafienia tej broni, która w większości miała gładkie, niegwintowane lufy, była niska na dużym dystansie. Z drugiej strony obrażenia od pocisków dużego kalibru były poważne i często kończyły się śmiercią kilka dni po pojedynku. Pistolety pojedynkowe w większości wykonywane były parami, jako komplet dla pojedynkowiczów[1].

Przebieg pojedynku[edytuj | edytuj kod]

W ciągu XVIII, a zwłaszcza XIX wieku stopniowo pojawiały się coraz bardziej szczegółowe zasady prowadzenia pojedynku, przekazywane najpierw ustnie, ale ostatecznie także pisemnie. Pojedynki na pistolety różniły się liczbą wymian (1, 2 lub 3) oraz ustalonym dystansem, który mógł wynosić od 15 do 100 kroków (około 11–74 metrów). Za obopólną zgodą można było również uzgodnić bardziej rygorystyczne warunki[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Hans Marzulla: Ehrensache! Das Pistolenduell. Geschichte, Regeln und Waffen. Graz: Ares-Verlag, 2005. ISBN 3-902475-12-9.
  2. Zweikampf. [w:] Meyers Konversations-Lexikon [on-line]. Verlag des Bibliographischen Instituts, 1885-1892. [dostęp 2022-02-02]. (niem.).