Pistozaur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pistozaur
Pistosaurus
Meyer 1855, 1839
Okres istnienia: 230 mln lat temu
230/230
230/230
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Nadrząd

zauropterygi

Rząd

plezjozaury

Rodzina

Pistosauridae

Rodzaj

Pistosaurus

Gatunki
  • P. grandaevus
  • ? P. longaevus

Pistosaurus (z gr. „ciekły jaszczur”) – rodzaj morskiego gada, żyjącego w środkowym triasie (ladyn, około 230 milionów lat temu). Najprawdopodobniej był formą przejściową między notozaurami a plezjozaurami. Do dziś naukowcy nie są zgodni, czy należy go zaliczać do pierwszej, czy drugiej grupy zwierząt. Jego szczątki odkryto na terenie Europy (Francja i Niemcy) oraz Ameryki Północnej. Wskazuje to na jego szerokie rozprzestrzenienie w świecie, po obu stronach ówczesnego superkontynentu Pangei.

Było to zwierzę o mierzącym 2 metry, opływowym ciele, przypominającym ciało notozaura. Posiadał jednocześnie długą szyję, charakterystyczną dla plezjozaurów. W przeciwieństwie do nich, kręgosłup pistozaura był dość sztywny. W czaszce znajdował się Narząd Jacobsona, służący do wyczuwania zapachu pod wodą. Długie szczęki zaopatrzone były w dużą ilość ostrych zębów.

W związku z charakterem przejściowym zwierzęcia, nie wiemy, czy potrafiło już pływać na sposób plezjozaurów, w pełni wykorzystując płetwowate kończyny, czy też może jego lokomocja przypominała wciąż sposób w jaki pływały notozaury (podobnie do krokodyli).

Jeszcze do niedawna pistozaur stanowił jedyny rodzaj wchodzący w skład rodziny Pistosauridae, ale obecne zalicza się do niej nowo odkryty takson Augustosaurus.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]