Pivot Animator

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Pivot Stickfigure Animator)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pivot Animator
program graficzny do tworzenia animacji
Autor Peter Bone
System operacyjny Windows
Pierwsze wydanie 22 stycznia 2003
Aktualna wersja stabilna 4.1.10
Licencja freeware
Strona internetowa
Prosta animacja
Przykładowa animacja wykonana w Pivocie

Pivot Animator (dawniej Pivot Stickfigure Animator) – prosty program graficzny do tworzenia animacji 2D tzw. „patyczkowych ludzików” (ang. stick figures). Program jest intuicyjny w obsłudze i nie posiada funkcji tweeningu, zatem animacja powstaje z sekwencji klatek, które autor tworzy jedna po drugiej.

Animator korzysta z wektorowych figur (obiektów), które są wyposażone w uchwyty (węzły) i które można zarówno zaimportować, jak i utworzyć we wbudowanym edytorze figur. Od wersji 3 beta program obsługuje również sprite'y.

Popularność Pivota na świecie przypisuje się[kto?] w dużej mierze animacjom publikowanym w serwisie YouTube, które zwykle obejmują tematykę walki lub komedii.

Możliwości[edytuj]

Początkowo w założeniu autora Pivot miał być bardzo prostym programem do tworzenia animacji patyczkowych ludzików. Łatwość obsługi przyciągnęła wielu twórców, którzy wykroczyli poza animację samych stickmanów. Doświadczony i uzbrojony w cierpliwość animator jest w stanie stworzyć animację zawierającą spektakularne efekty specjalne, iluzję 3D, liczne cząsteczki oraz szczegółowe elementy otoczenia i postacie.

Historia rozwoju[edytuj]

Pierwsza wersja[edytuj]

Pomysł na stworzenie Pivota ma swoje początki w roku 2003, kiedy twórca programu – Peter Bone – postanowił usprawnić nużący proces rysowania animacji komputerowych klatka po klatce[1]. Największą wadą pierwszej wersji był fakt, iż można było korzystać tylko z jednej, standardowej figury.

Pivot 2.x[edytuj]

W wersji 2.2 usunięto limit korzystania z tylko jednego stickmana oraz wprowadzono edytor figur, który pozwalał każdemu twórcy projektować własne figury i zapisywać je w formacie STK. Wersja 2.2.5 była przez długi czas uznawana za najlepszą. Instalowana była za pomocą Windows Installer. Pojawiła się w niej również możliwość załadowania do animacji tła w formacie JPEG. W wersjach 2.2.6 i 2.2.7 skupiono się tylko na poprawieniu błędów.

Pivot 3.1 beta[edytuj]

Wersja 3.1 beta miała być udostępniona tylko dla członków grupy MSN – Pivot Animation – w celu testowania, lecz w końcu wyciekła i stała się dostępna dla wszystkich. W wersji tej poprawiono wygląd interfejsu, lecz największą nowością była możliwość zaimportowania dowolnego obrazka i używania go w charakterze sprite'a. Wersja 3.1 beta posiadała dużo błędów, a pliki projektowe PIV nie były kompatybilne z innymi wersjami Pivota.

Pivot 4.x[edytuj]

Pierwsze wzmianki o pracach nad Pivot 4 pojawiły się w sierpniu 2012, a 2 stycznia 2013 wypuszczono pierwszą wersję testową. Czwarta wersja Pivota nadeszła z długą listą nowych funkcji oraz poprawek. Najważniejsze z nich to: eksport animacji do AVI; ulepszony eksport do GIF; usprawnienie obsługi programu, tj. zaznaczanie wielu figur jednocześnie, kopiowanie wielu klatek; dodatkowe operacje na figurach, tj. ustalanie przezroczystości, rozciąganie segmentów z poziomu okna głównego; wyświetlanie większej ilości onion skinów; łączenie osobnych figur.

Przyszłość[edytuj]

Twórca programu rozważa dodanie funkcji zakrzywiania segmentów figur w Pivot 5[2]. Nieznana jest planowana data wypuszczenia tej wersji. Według informacji pochodzących od twórcy przed utworzeniem wersji piątej wypuszczona zostanie jeszcze przynajmniej jedna wersja 4.x, która wprowadzi dodatkowe usprawnienie związane z tworzeniem klatek w środku osi czasu[3].

Społeczność[edytuj]

Historia[edytuj]

Społeczność twórców pivotowych animacji ma swoje początki w sierpniu 2004, gdy twórca programu założył na MSN Groups grupę o nazwie Pivot Animation, która działała przez miesiąc[4][5]. W październiku tego samego roku powstał portal DarkDemon. Pół roku później reaktywowano grupę z MSN, gdzie Peter Bone udostępnił do testów Pivota 3.1 beta. Następnie aktywność twórcy programu zanikała. Wskutek tego w lecie 2007 Ken (znany też jako stykzman) zaczął rozwijać program Stykz, który był ulepszoną kopią Pivota. Opierająca się w dużej mierze o fanów Pivota społeczność zgromadzona wokół nowego programu rosła, a w roku 2010 została włączona do DarkDemona. W 2012 r. Bone powrócił do prac nad Pivotem i zapowiedział wydanie czwartej wersji. Bone założył wówczas oficjalną stronę internetową, oficjalną stronę na Facebooku, a także stał się bardzo aktywny na YouTube i w sieciach społecznościowych, co pozytywnie wpłynęło na popularność Pivota.

Społeczność dziś[edytuj]

Dziś dwa wiodące fora w języku angielskim to TheDarkDemon (dawniej Animator.net, a początkowo DarkDemon) oraz Pivot Animation. Oprócz nich program cieszy się popularnością na forach w językach: portugalskim, rosyjskim, tureckim, a także polskim.

Użytkownicy forów wspierają się wzajemnie dostarczając sobie konstruktywnej krytyki oraz tworząc różnego rodzaju poradniki. Współpraca przejawia się również w formach tworzenia wspólnych animacji: tzw. collabach (gdy każdy uczestnik tworzy osobną animację na określony temat) oraz jointach (gdy wszyscy uczestnicy tworzą jedną animację w jednym pliku projektowym). W Polsce sprawdza się również metoda zbliżona do produkcji kreskówek, która polega na opracowaniu scenorysu i przypisaniu animatorów do prac nad realizacją poszczególnych scen.

Przypisy

  1. Foley: Wywiad z Peterem Bone. Pivot Tube. [dostęp 2014-09-06].
  2. Peter Bone: Possible Pivot 5 feature - Bendy lines. TheDarkDemon. [dostęp 2014-09-06].
  3. Foley: Co wiemy o Pivot 4.2. Pivot Tube. [dostęp 2014-09-06].
  4. Coweetie: Historia społeczności Pivota i Stykza. Pivot Animation. [dostęp 2014-09-06].
  5. Kaltiz: Historia społeczności Pivot Animation. Pivot Animation. [dostęp 2014-09-06].