Piwo kozicowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Piwo kozicowe, piwo jałowcowe, psiwo kozicowe – rodzaj słabego, niskoalkoholowego piwa, warzonego na Mazowszu. Regionalny napój wytwarzany przez Kurpiów zamieszkujących tereny Puszczy Kurpiowskiej. W odróżnieniu od innych gatunków piwa do produkcji zamiast słodu ze zbóż używa się miodu, cukru oraz szyszkojagód jałowca pospolitego.

Składniki do produkcji piwa kozicowego

  • 15 litrów przegotowanej wody
  • 1 kg jagód jałowca
  • 2 garście chmielu
  • 1 litr miodu
  • 2 kg cukru
  • świeże drożdże

Przygotowanie piwa

Piwo przygotowuje się z wywaru z pogniecionych i gotowanych jagód jałowca oraz z wywaru chmielu, miodu i cukru, które po zmieszaniu z wodą i dodaniu drożdży fermentują przez dwa dni w szczelnie zamkniętym naczyniu.

Piwo kozicowe dawniej

Nazwa napoju pochodzi od młodych pędów jałowca, czyli tzw. kozic. Kozice służyły dawniej Kurpiom jako bicze do poganiania koni[1]. Piwo kozicowe było dla Kurpiów przede wszystkim napojem orzeźwiającym. Kurpie traktowali piwo kozicowe również jako napój obrzędowy. Wyrabiano je m.in. na wesela, chrzciny i pogrzeby. Wierzono też, że jest to napój korzystnie wpływający na zdrowie. Kurpiowski napój trafił także do ludowych pieśni[2].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Adam Chętnik, Jałowiec w życiu, obrzędach i wierzeniach Kurpiów, „Ziemia. Dwutygodnik Krajoznawczy Ilustrowany”, nr 17, 1928, s. 273.
  2. Adam Chętnik, Pożywienie Kurpiów. Jadło i napoje zwykłe, obrzędowe i głodowe, Kraków 1936, s. 63.