Pixie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Artystyczny wizerunek pixie

Pixie (również Pixy lub Pixi) – w brytyjskim folklorze małe postaci obdarzone magiczną mocą[1] zamieszkałe głównie na południu Anglii, w Devonie[2] i Kornwalii[3], co sugeruje ich celtyckie pochodzenie i nazwę. W opisach z epoki wiktoriańskiej zwykle pojawiają się ze spiczastymi uszami, w zielonym stroju i spiczastym kapeluszu. W niektórych opisach oczy mają zwrócone ku górze. We współczesnym użyciu termin pixie jest bliskoznaczny do wróżki. Najbliższym polskim odpowiednikiem oryginalnego znaczenia będzie krasnoludek.

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Słowo zostało użyte po raz pierwszy ok. roku 1630 a jego etymologia jest niejasna. Prawdopodobnie pochodzi od szwedzkiego słowa pyske oznaczającego małą wróżkę, choć pochodzenie z zachodu Anglii może wskazywać na genezę celtycką[4] aczkolwiek celtycki pierwowzór nie jest znany.

Pixie w kulturze[edytuj | edytuj kod]

  • W powieści J.K. Rowling pt. Harry Potter i Komnata Tajemnic Gilderoy Lockhart wypuszcza z klatki chmarę chochlików kornwalijskich (ang. pixie) w klasie, co ma na celu przygotować uczniów do ich późniejszego pokonania. W wersji Rowling, pixies mają ok. 30 cm wzrostu, są niebieskie i bardzo ruchliwe.
  • W niektórych powieściach Terry’ego Pratchetta z cyklu Świat Dysku pojawiają się krasnoludki wzorowane na Piktach Pictsie.
  • W powieściach Carrie Jones pt. Pragnienie, Zniewolenie, Oczarowanie pixy są przedstawione jako krwiożercze potwory o niebieskiej skórze i długich kłach, które mogą przybierać ludzką formę.
  • W powieści Holly Black pt. ,,Danina: Nowoczesna Baśń"- pixie przedstawione są jako zielone stworzenia wielkości człowieka, z dużymi skrzydłami i czarnymi oczami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A. S. Hornby: Oxford Advanced Learner's Dictionary. Oxford: Oxford University Press, 2005. ISBN 978-0-19-400116-8.
  2. R Totnea. Pixies. „Once a Week”. s. 608. 
  3. The Folk-Lore of Devon. „Frazer's Magazine”. s. 773 i następne. 
  4. Online etymology dictionary (ang.). [dostęp 22 listopada 2009].