Pizzagate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pizzagateteoria spiskowa zapoczątkowana i rozpowszechniona w trakcie wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku. Wówczas portal WikiLeaks upublicznił zawartość konta e-mail Johna Podesty, szefa kampanii Hillary Clinton[1]. Zwolennicy teorii twierdzą, że niektóre spośród upublicznionych wiadomości zawierały zakodowane informacje dotyczące udziału Johna Podesty oraz członków waszyngtońskiej elity politycznej w grupie przestępczej zajmującej się przemytem ludzi i powiązanej z seksualnym wykorzystywaniem nieletnich[2][3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pochodzenie i ewolucja[edytuj | edytuj kod]

Z biegiem czasu elementy Pizzagate zostały włączone do teorii spiskowych nazywanych The Storm, utworzonych wokół publikacji anonimowego blogera określanego w mediach jako QAnon[4]. Samo Pizzagate według doniesień medialnych miało powstać na bazie wielu istniejących, ale znacznie mniej znanych, teorii spiskowych, np. tych powstałych wokół publikacji innego anonimowego blogera nazywanego FBIAnon[5].

Etymologia nazwy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Pizzagate pochodzi z połączenia słów pizza, które – w terminologii przestępczej grupy – rzekomo ma oznaczać osobę będącą seksualnym niewolnikiem, oraz końcówki -gate, która poprzez analogię do afery Watergate jest używana w języku angielskim do określania politycznych afer wygaszanych i ukrywanych przez wysoko postawione osoby[6].

Główne postulaty[edytuj | edytuj kod]

Według doniesień medialnych zwolennicy teorii Pizzagate twierdzą, że:

 • członkowie waszyngtońskiej elity politycznej rzekomo są częścią szajki pedofilów, która korzysta ze słownika słów-kluczy oraz rozpoznawczych symboli, aby móc się potajemnie rozpoznawać i komunikować - zwolennicy teorii uważają, że są w stanie identyfikować członków szajki oraz miejsca ich spotkań[2];
 • Hillary Clinton, żona byłego prezydenta USA Billa Clintona, późniejsza sekretarz stanu oraz kandydatka na prezydenta, rzekomo miała stać na czele szajki a w pizzerii "Comet Ping Pong" miały odbywać się satanistyczne rytuały z jej udziałem[7];
 • bracia John i Tony Podesta mają stać za zaginięciem Madelaine McCann, kilkulatki, która zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach w 2007 roku w Portugalii[2];
 • Tony Podesta, waszyngtoński lobbysta i brat Johna Podesty, ma kolekcjonować dzieła sztuki Katy Grannan oraz Louise Bourgeois odwołujące się do pedofilii, co ma dowodzić jego przynależności do szajki[2];

Incydenty[edytuj | edytuj kod]

Zwolennicy teorii dopatrywali się tego, że przestępcza grupa działała poprzez sieć pizzerii oznakowanych specjalnymi symbolami. Skupiono się w szczególności na waszyngtońskiej pizzerii Comet Ping Pong, której właściciel korespondował z Johnem Podestą. Doprowadziło to do niebezpiecznego incydentu, gdy 4 grudnia 2016 roku mężczyzna uzbrojony w karabin i pistolet wtargnął do pizzerii, w której znajdowali się wtedy ludzie - w tym dzieci - i oddał kilka strzałów, nie raniąc nikogo[7]. Mężczyzna oddał się w ręce policji po przekonaniu się, że w lokalu nie ma niczego, co wskazywałoby na używanie go do przemycania ludzi albo wykorzystywania ich seksualnie[8].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. WikiLeaks – The Podesta Emails, wikileaks.org [dostęp 2018-07-01] (ang.).
 2. a b c d "Pizzagate": Clinton, pizza i pedofile, czyli najdziwniejsza afera internetu, „wiadomosci.dziennik.pl” [dostęp 2018-07-01].
 3. Oskar Górzyński, Pizzagate. Dziwaczna teoria spisku wymyka się spod kontroli, „wiadomosci.wp.pl”, 21 listopada 2016 [dostęp 2018-07-01] (pol.).
 4. Paris Martineau, The Storm Is the New Pizzagate — Only Worse, „Select All” [dostęp 2018-07-02] (ang.).
 5. Amanda Robb, Pizzagate: Anatomy of a Fake News Scandal, „Rolling Stone”, 16 listopada 2017 [dostęp 2018-07-03] (ang.).
 6. -gate | Definition of -gate in English by Oxford Dictionaries, Oxford Dictionaries | English [dostęp 2018-07-03].
 7. a b Jakub Krawczyński, Pizzagate i inne teorie spiskowe. Absurd, który doprowadził do strzelaniny, tech.wp.pl, 1 maja 2020 [dostęp 2020-05-03] (pol.).
 8. Gregor Aisch, Dissecting the #PizzaGate Conspiracy Theories [dostęp 2018-07-03] (ang.).