Pjetër Budi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pjetër Budi
Popiersie Pjetëra Budi w Burrel
Popiersie Pjetëra Budi w Burrel
Data i miejsce urodzenia 1566
Gur i Bardhë
Data śmierci 25 grudnia 1622
Wyznanie katolicyzm
Inkardynacja Archidiecezja barska
Prezbiterat 1591

Pjetër Budi albo Pietro Budi (ur. 1566 w Gur i Bardhë w rejonie Mati, zm. 25 grudnia 1622) – albański ksiądz katolicki, autor dzieł o tematyce religijnej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kształcił się w Collegium Illyricum w Ankonie. W 1591 roku został wyświęcony na księdza i wysłany do Kosowa, wówczas znajdującego w archidiecezji Antivari. Przez kolejne 12 lat pracował w różnych parafiach na terenie Kosowa i Macedonii. Wiadomo, że w 1610 r. występował jako kapelan w Skopje.

W 1616 roku udał się do Rzymu, gdzie przez kolejne dwa lata przygotowywał do wydania swoje manuskrypty. W 1618 udał się na pielgrzymkę do Santiago de Compostela, skąd powrócił do Rzymu w 1619.

Najważniejszym dziełem Budiego jest Dottrina Christiana (alb. Doktrina e Kërshtenë), do której Budi dołączył 53 strony poezji religijnej w języku albańskim, łącznie ponad 3000 wersów. Są to pierwsze utwory poetyckie w dialekcie gegijskim. Część utworów jest tłumaczeniem tekstów łacińskich, ale niektóre były dziełami oryginalnymi. Dziełem Budiego jest także 16-stronnicowe dzieło w języku gegijskim poświęcone Mszy św.Cusc zzote mesce keto cafsce i duhete me scerbyem (Rozprawa dla tych, którzy odprawiają mszę).

W 1622 utonął w czasie przeprawy przez rzekę Drin.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]