Plaża Maho

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Plaża Maho
Boeing 757 podchodzący do lądowania tuż nad plażą Maho
Boeing 757 podchodzący do lądowania tuż nad plażą Maho
Państwo  Holandia
Terytorium zależne  Sint Maarten
Rodzaj obiektu Plaża
Położenie na mapie Sint Maarten
Mapa lokalizacyjna Sint Maarten
Plaża Maho
Plaża Maho
18,0392°N 63,1203°W/18,039170 -63,120280

Plaża Maho – niewielka[a] plaża mieszcząca się na holenderskiej części wyspy Sint Maarten (Antyle Holenderskie)[1]. Niezwykłą cechą tej plaży jest bliskość międzynarodowego portu lotniczego Princess Juliana. Lotnisko Princess Juliana wyposażone jest w jeden pas startowy, którego początek oddzielony jest od plaży Maho jedynie wąską dwupasmową drogą.

Startujące oraz podchodzące do lądowania samoloty przelatują nad plażą na wysokości kilkunastu metrów, co stanowi największą atrakcję turystyczną tej plaży.

Lokalne władze ostrzegają turystów i entuzjastów planespottingu przed poważnymi (nawet śmiertelnymi) urazami związanymi z przebywaniem na plaży w trakcie startów i lądowań dużych maszyn. Nisko przelatujące olbrzymie odrzutowce (np. Boeingi 747) mogą przyczynić się do urazów słuchu oraz fizycznych uszkodzeń ciała (np. spowodowanych uderzaniami przedmiotów poderwanych przez podmuch towarzyszący startom i lądowaniom).

Ze względu na występujące na Zatoce Maho średnie oraz duże fale, plaża ta jest popularna wśród entuzjastów windsurfingu. Jest ona pokryta białym piaskiem, a roślinność jest bardzo uboga, z powodu nisko przelatujących samolotów. W pobliżu znajduje się bar oraz ośrodek turystyczny.

Plaża Maho jest prawdopodobnie jedynym miejscem na ziemi gdzie można z tak bliska obserwować startujące i lądujące samoloty, będąc na przedłużeniu ich drogi startowej[potrzebny przypis], aczkolwiek z niewiele większej odległości mogą takie samoloty obserwować ludzie czekający na ulicy przecinanej przez pas startowy na lotnisku w Gibraltarze.

Galeria[edytuj]

Uwagi

  1. Około 200 metrów długości i 20 metrów szerokości, według pomiarów z map.

Przypisy

  1. St Maarten/St Martin Beaches: Maho Bay – the airplane watcher beach (ang.). www.sint-maarten.net. [dostęp 2015-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-15)].