Przejdź do zawartości

Plaża Maho

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Plaża Maho
{{{alt grafiki}}}
Boeing 757 podchodzący do lądowania tuż nad plażą Maho
Państwo

 Holandia

Terytorium zależne

 Sint Maarten

Rodzaj obiektu

Plaża

Położenie na mapie Sint Maarten
Mapa konturowa Sint Maarten, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Plaża Maho”
18,0392°N 63,1203°W/18,039170 -63,120280

Plaża Maho (ang. Maho Beach) – niewielka, licząca według pomiarów z map około 200 metrów długości i 20 metrów szerokości plaża, mieszcząca się na holenderskiej części wyspy Sint Maarten (Antyle Holenderskie)[1]. Niezwykłą cechą tej plaży jest bliskość międzynarodowego portu lotniczego Princess Juliana, które wyposażone jest w jeden pas startowy, którego początek oddzielony jest od plaży Maho jedynie wąską dwupasmową drogą.

Startujące oraz podchodzące do lądowania samoloty przelatują nad plażą na wysokości kilkunastu metrów, co stanowi największą atrakcję turystyczną tej plaży.

Lokalne władze ostrzegają turystów i entuzjastów planespottingu przed poważnymi (nawet śmiertelnymi) urazami związanymi z przebywaniem na plaży w trakcie startów i lądowań dużych maszyn. Nisko przelatujące olbrzymie odrzutowce (na przykład Boeingi 747) mogą przyczynić się do urazów słuchu oraz fizycznych uszkodzeń ciała (na przykład spowodowanych uderzaniami przedmiotów poderwanych przez podmuch towarzyszący startom i lądowaniom).

Ze względu na występujące na Zatoce Maho średnie oraz duże fale, plaża ta jest popularna wśród entuzjastów windsurfingu. Jest ona pokryta białym piaskiem, a roślinność jest bardzo uboga, z powodu nisko przelatujących samolotów. W pobliżu znajduje się bar oraz ośrodek turystyczny.

Plaża Maho jest prawdopodobnie jedynym miejscem na ziemi gdzie można z tak bliska obserwować startujące i lądujące samoloty, będąc na przedłużeniu ich drogi startowej[potrzebny przypis], aczkolwiek z niewiele większej odległości mogą takie samoloty obserwować ludzie czekający na ulicy przecinanej przez pas startowy na lotnisku w Gibraltarze.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. St Maarten/St Martin Beaches: Maho Bay – the airplane watcher beach. www.sint-maarten.net. [dostęp 2015-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-15)]. (ang.).