Placówka Straży Granicznej I linii „Olszanka”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Placówka Straży Granicznej I linii „Olszanka”
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1928

Rozformowanie

1939

Organizacja
Dyslokacja

Olszanka

Formacja

Straż Graniczna

Podległość

Komisariat SG „Kolno”
Komisariat SG „Leman”
Komisariat SG „Pudełko”

Placówka Straży Granicznej I linii „Olszanka” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[1].

Rozkazem nr 1 z 12 marca 1928 roku w sprawach organizacji Mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego Naczelny Inspektor Straży Celnej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Kolno”. Placówka Straży Granicznej I linii „Olszanka” znalazła się w jego strukturze[2]. Rozkazem nr 9 z 18 października 1929 roku w sprawie reorganizacji Mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski powołał komisariat Straży Granicznej „Leman”. Placówka weszła w jego skład[3]. Rozkazem nr 2 z 30 listopada 1937 roku w sprawach [...] przeniesienia siedzib i likwidacji jednostek, komendant Straży Granicznej płk Jan Gorzechowski przeniósł siedzibę komisariatu do Pudełka[4]. Placówka pozostała w jego składzie[5].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

W 1928 roku placówka ochraniała odcinek granicy państwowej długości około 6 kilometra[6]. Jej prawa granica rozpoczynała się od słupa granicznego nr 109, dalej m. Kozioł. Lewa granica do słupa granicznego nr 102, dalej m. Łacha, m. Czaki (wył.) do m. Noworuda (wył.)[6]. Po reorganizacji placówka ochraniała odcinek granicy państwowej długości około 3,5 kilometra[7].

Sąsiednie placówki

Kierownicy/dowódcy placówki[edytuj | edytuj kod]

stopień imię i nazwisko okres pełnienia służby
przodownik Leonard Żbikowski[8] IX 1928 –
starszy przodownik Tadeusz Zagórski[7]
przodownik Tadeusz Korzeniowski[9]
starszy strażnik Stefan Kraskiewicz był X 1936[10]
przodownik Władysław Kański[11] po 1937

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]